Lovci s obřími teleobjektivy: národním sportem Tchajwanců je focení ptactva | E15.cz

Lovci s obřími teleobjektivy: národním sportem Tchajwanců je focení ptactva

Tomáš Stingl

Vypadají jako skupina novinářů, která napjatě čeká před vládní budovou, až vyjde nový premiér. Ve skutečnosti fotí v tchajwanských národních parcích ptáky. Na nadšení tchajwanských fotografů-amatérů to ale nic neubírá. 

Mají dlouhé teleobjektivy, přetlačují se ve snaze vybojovat si nejvýhodnější místo pro záběr, číhavě se rozhlížejí kolem. Pak někdo vykřikne a ukáže prstem: „Támhle je!“ Celá skupina zacílí naznačeným směrem a začne zuřivě fotit, takže cvakání závěrek vytvoří zvukovou kulisu připomínající kulometnou palbu.

Takhle loví tchajwanští amatérští fotografové snímky ptáků. Mají k tomu ideální podmínky. Na Tchaj-wanu žije před 500 druhů ptáků a z toho je 15 endemických. Na lovecké fotovýpravy se zaměřují speciální cestovní kanceláře, milovníci tohoto hobby mají na ostrově dokonce své sdružení a z fotek dělají výstavy. Navíc mají na Tchaj-wanu, který je velmocí ve výrobě elektroniky, k dispozici výběr z nejdokonalejších aparátů a objektivů.

Majitelé tržnice Sapa stavějí v centru Prahy

Pokud na partu náruživých fotografů narazí nic netušící návštěvník národního parku, v první chvíli je zmaten. Zatímco teleobjektivy a cvičené oči fotografů najdou drobné ptáky snadno i v úkrytu mezi hustými větvemi, laik nevidí nic. Nechápe, za čím se ta skupina pachtí. Pochopí, až když někdo z fotografů pyšně ukáže na displeji svůj úlovek – perfektně ostrý detail opeřence.

To už ale někdo zase vykřikne, ukáže na nějaký vzdálený strom, k němuž se zase všichni rozeběhnou i s objektivy a stativy, aby si obsadili to nejlepší místo. A tak pořád dokola. Focení je na Tchaj-wanu národní vášní.

Tržnice Sapa svým majitelům dobře vydělává
Reportáž: Banánové děti aneb Jak žijí Češi v tělech Vietnamců

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!