Lukašenko se shodl s Putinem: chtějí společnou reakci na "vnější hrozby". Rusko je připraveno pomoci | E15.cz

Lukašenko se shodl s Putinem: chtějí společnou reakci na "vnější hrozby". Rusko je připraveno pomoci

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko před shromážděním svých příznivců v Minsku prohlásil, že přes rozsáhlé protesty nehodlá uspořádat nové volby. V centru běloruské metropole se koná mohutná protivládní demonstrace za účasti nejméně desítek tisíc lidí. Lidé nespokojení s děním okolo prezidentských voleb vyšli do ulic i v jiných městech. Situaci v Bělorusku dnes Lukašenko telefonicky projednával s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který mu přislíbil pomoc.

K uspořádání nového hlasování v Bělorusku vyzvali v sobotu premiéři Estonska, Lotyšska a Litvy. Už dříve podobnou výzvu běloruském vedení adresovaly také Polsko a Ukrajina. K opakování voleb za dohledu zahraničních pozorovatelů v pátek vyzval i český premiér Andrej Babiš.

Lukašenko v projevu před davem svých stoupenců rovněž varoval, že Severoatlantická aliance na západní hranici Běloruska shromažďuje síly; prezidentův výrok ale NATO popřelo. Na provládní akci se sešly tisíce lidí, podle opozičních médií je do Minsku svážely autobusy.

Kromě Lukašenkových stoupenců dnes vyšli do ulic i protivládní demonstranti, kteří naopak požadují prezidentovu demisi a propuštění zadržených demonstrantů. Podle odhadu serveru Tut.by je na prostranství u 45metrového obelisku, který připomíná hrdinství obyvatel města za nacistické okupace, několik stovek tisíc protestujících, fotoreportér agentury Reuters odhadl, že by jich mohlo být sto tisíc. Další protestní akce se konají v Grodnu na západě země, kde se sešly tisíce lidí, Brestu, Mogilevu, Bobrujsku, Vitebsku a řadě dalších měst.

Prezident Lukašenko se dnes podruhé radil po telefonu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který mu přislíbil pomoc na základě smlouvy o vojenské spolupráci. Bělorusko plánuje od pondělí zahájit čtyřdenní vojenské cvičení v oblasti kolem města Grodno poblíž hranic s Polskem a Litvou. Uvedlo to běloruské ministerstvo obrany. Armáda má v rámci cvičení zkoušet způsoby posílení západní hranice země.

V Gomelu se dnes stovky lidí přišly rozloučit s Aljaksandrem Vichorem, který byl zatčen v neděli v souvislosti s protesty proti falšování volebních výsledků a nedlouho poté zemřel v nemocnici.

Premiér Andrej Babiš dnes na twitteru uvedl, že Evropská unie musí povzbudit Bělorusy, aby se nebáli realizovat svoji sametovou revoluci podle vzoru listopadu 1989. Svoji roli podle něj musí hrát země visegrádské čtyřky a pobaltské země. Ministr vnitra Jan Hamáček dnes v České televizi řekl, že nevylučuje individuální akci České republiky, pokud by zavedení celoevropských sankcí trvalo příliš dlouho.

V ČR jsou dnes plánovány další dva protesty k vyjádření solidarity s demonstranty v běloruských městech. Od 18:00 budou lidé demonstrovat na pražském Staroměstském náměstí a taktéž na Dominikánském náměstí v Brně.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video