Maďaři nemají dost pracovníků, chtějí sehnat kulturně blízké cizince | E15.cz

Maďaři nemají dost pracovníků, chtějí sehnat kulturně blízké cizince

Maďaři nemají dost pracovníků, chtějí sehnat kulturně blízké cizince
Budapešť
• 
ZDROJ: Jan Pavec

ČTK

Maďarsko by mohlo řešit nedostatek pracovních sil zvýšením počtu zahraničních zaměstnanců. Měli by to ale být jen cizinci s podobnými "kulturními a historickými" kořeny, jako mají Maďaři. Listu Heti Válasz to řekl ministr hospodářství Mihály Varga.

Maďarsko, které má méně než deset milionů obyvatel, již opustilo zhruba půl milionu lidí hledajících lepší pracovní příležitosti v západní Evropě. V důsledku toho podle Vargy nejsou zaměstnavatelé v soukromém sektoru schopni zaplnit až 50 tisíc volných pracovních míst.

Průzkum společnosti Manpower Group z loňského roku ukázal, že v Maďarsku chybějí řidiči, inženýři, účetní, odborníci na informační technologie a také pracovníci ve zdravotnictví. Nedostatek potřebných pracovních sil by přitom mohl odrazovat potenciální investory.

Maďarsko musí odejít z EU, trvá na svém lucemburský ministr

Maďarské podniky by podle Vargy měly zvyšovat mzdy, aby odvrátily odchody zaměstnanců na lépe placená pracovní místa v bohatších členských zemích Evropské unie, například v sousedním Rakousku. Během příštího roku počítá ministr s „výrazným“ růstem platů, uvedla agentura Reuters.

V červnu se průměrná hrubá mzda v Maďarsku meziročně zvýšila o 5,7 procenta.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!