Maďaři nemají dost pracovníků, chtějí sehnat kulturně blízké cizince | E15.cz

Maďaři nemají dost pracovníků, chtějí sehnat kulturně blízké cizince

Budapešť
Budapešť
• 
ZDROJ: Jan Pavec

ČTK

Maďarsko by mohlo řešit nedostatek pracovních sil zvýšením počtu zahraničních zaměstnanců. Měli by to ale být jen cizinci s podobnými "kulturními a historickými" kořeny, jako mají Maďaři. Listu Heti Válasz to řekl ministr hospodářství Mihály Varga.

Maďarsko, které má méně než deset milionů obyvatel, již opustilo zhruba půl milionu lidí hledajících lepší pracovní příležitosti v západní Evropě. V důsledku toho podle Vargy nejsou zaměstnavatelé v soukromém sektoru schopni zaplnit až 50 tisíc volných pracovních míst.

Průzkum společnosti Manpower Group z loňského roku ukázal, že v Maďarsku chybějí řidiči, inženýři, účetní, odborníci na informační technologie a také pracovníci ve zdravotnictví. Nedostatek potřebných pracovních sil by přitom mohl odrazovat potenciální investory.

Maďarské podniky by podle Vargy měly zvyšovat mzdy, aby odvrátily odchody zaměstnanců na lépe placená pracovní místa v bohatších členských zemích Evropské unie, například v sousedním Rakousku. Během příštího roku počítá ministr s „výrazným“ růstem platů, uvedla agentura Reuters.

V červnu se průměrná hrubá mzda v Maďarsku meziročně zvýšila o 5,7 procenta.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.