Maďarsko za den zadrželo tisíc migrantů, nabízí rychlou žádost o azyl | E15.cz

Maďarsko za den zadrželo tisíc migrantů, nabízí rychlou žádost o azyl

Maďarští běženci se přes hraniční plot baví s běženci na srbské straně hranice
Maďarští běženci se přes hraniční plot baví s běženci na srbské straně hranice
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Od úterý, kdy v Maďarsku začaly platit nové hraniční předpisy, se do země pokusilo ilegálně proniknout 1060 migrantů. Televizní stanici M1 to řekl György Bakondi, bezpečnostní poradce předsedy maďarské vlády Viktora Orbána.

Bakondi upřesnil, že 870 migrantů zastavila pohraniční policie, když se snažili ilegálně vstoupit do země. Zbylým 190 osobám se podařilo překonat hraniční plot, ale byli také zadrženi.

Podle nových maďarských předpisů, které vstoupily v platnost v noci na úterý, budou ilegální příchozí zadržení v osmikilometrovém pohraničním pásu vráceni zpět za hranici a bude jim nabídnuta možnost, aby si v tranzitní zóně podali žádost o azyl. Osoby, které se podřídí, nebudou ze země vyhoštěny a jejich žádosti budou bezodkladně posouzeny.

Bakondi očekává, že nové předpisy odradí migranty od ilegálního pronikání do Maďarska, když uvidí, že drtivá většina takových pokusů skončí nezdarem. Když poznají, že takové pokusy jsou marné, tak si snad uvědomí, že nemá smysl snažit se plot překonat, uvedl Orbánův poradce.

Dodal, že migranti po svém vrácení do tranzitních zón mají tendenci s úřady spolupracovat. V současné době tam čeká na vyřízení svých žádostí o udělení azylu 300 až 500 lidí.

Bakondy rovněž řekl, že Maďarsko na hranicích posílilo policejní a vojenské hlídky. Do ochrany státní hranice je nyní podle něj nasazeno celkem deset tisíc policistů a vojáků. Dodal, že k odhalování pašeráků lidí jsou na hranicích používány vrtulníky a termokamery.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.