Maďarský diplomat: V4 doplatí na tvrdý postoj proti migraci | E15.cz

Maďarský diplomat: V4 doplatí na tvrdý postoj proti migraci

Maďarský diplomat: V4 doplatí na tvrdý postoj proti migraci
Maďarská hranice
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Státy visegrádské skupiny udělaly chybu, když se při řešení uprchlické krize v Evropské unii postavily proti Německu a pravděpodobně za to zaplatí, řekl bývalý maďarský ministr zahraničí Péter Balász. Podle Balásze, který dříve působil také jako eurokomisař, Česko, Maďarsko, Slovensko a Polsko odmítly projevit solidaritu s Německem a Berlín to středoevropskému čtyřlístku časem vrátí.

„V tuto chvíli se visegrádská skupina vydala špatným směrem - zvolila velmi špatné téma, protože v otázce migrace se dostala do střetu s Německem,“ zhodnotil postoj visegrádských zemí v uprchlické krizi Balász, který v devadesátých letech působil jako maďarský velvyslanec v Berlíně. Zkušený diplomat byl v roce 2009 vybrán do dočasné vlády odborníků premiéra Gordona Bajnaie, jehož po vítězství strany Fidesz v parlamentních volbách v roce 2010 vystřídal současný předseda vlády Viktor Orbán.

Německo ústy kancléřky Angely Merkelové od počáteční fáze přílivu uprchlíků vyzývalo členské země osmadvacítky k solidaritě a zdůrazňovalo morální povinnost bohaté Evropy pomoct lidem, kteří utíkají před válkou. Střední Evropa i některé další státy však varovaly před bezpečnostními riziky nekontrolované migrace. Otevřený střet mezi těmito postoji nastal ve chvíli, kdy se statisíce lidí měly rozdělit do jednotlivých členských zemí EU poměrně podle kvót.

Analýza: Česko by z příchodu desítek tisíc migrantů dlouhodobě profitovalo

Balász, který působil také jako maďarský velvyslanec pro EU a v posledních letech se věnuje akademické činnosti, je přesvědčen, že kvóty se staly pouze zástěrkou pro otázku, zda jsou unijní země ochotny spolupracovat. Místo toho, aby V4 vsadila na diplomacii a zkusila prosadit své stanovisko, otevřeně se postavila proti Berlínu. „Dobrá diplomacie vám přinese nějaký politický nebo ekonomický zisk, zajímalo by mě, co V4 získala tímto,“ podotkl.

Dodal, že podle jeho zkušeností, si při jednání mezi členskými státy v rámci EU každá země dobře hlídá chování svých partnerů. „Obvykle si zaznamenáváme, co jsme od ostatních dostali a co jsme jim dali. V Evropské unii se nezapomíná,“ řekl. „Dnes je V4 vnímaná negativně, protože odmítla solidaritu s Německem. Přijde čas, kdy jí to Německo vrátí,“ soudí.

Oplátka z Berlína podle něho může přijít třeba při vyjednávání o novém unijním rozpočtu. „Můžou říct: promiňte, ale vy jste nás nepodpořili v otázce uprchlíků, když jsme to potřebovali, takže my teď ubereme trochu peněz tady,“ naznačil Balász.

Skutečným důvodem, proč představitelé některých zemí Visegrádu tolik brojili proti uprchlíkům, byla podle Balázsova názoru jejich snaha získat politické body na domácí půdě. „Ti, kdo se staví proti uprchlíkům, se jenom snaží najít nějakou podporu doma - to je hlavním cílem takových akcí,“ prohlásil.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!