Maďarský ministr: Migrační politika selhala a přispěla k šíření terorismu | e15.cz

Maďarský ministr: Migrační politika selhala a přispěla k šíření terorismu

Plot na maďarských hranicích
Plot na maďarských hranicích
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mezinárodní společenství se musí v souvislosti s problematikou migrace zaměřit na tři hlavní globální cíle: zlikvidovat teroristy, eliminovat zločinecké sítě, které pašují lidi, a změnit chybnou migrační politiku. V projevu před Valným shromážděním OSN v New Yorku to v pátek řekl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Migrační politika ve světě podle něj selhala a přispěla k šíření terorismu.

Za klíčový faktor označil šéf maďarské diplomacie terorismus a nutnost zničit zejména takzvaný Islámský stát (IS). „Dokud definitivně nezničíme IS, nebude v jižním a jihovýchodním sousedství Evropy mír a stabilita,“ uvedl. Tvrdě zakročit je podle něj potřeba i proti pašerákům lidí, jejichž sítě mají na svědomí smrt tisíců nevinných lidí. „Myslím, že všichni souhlasíme s tím, že jejich zločiny proti lidskosti nesmějí zůstat nepotrestané,“ řekl ministr.

Důrazně se opřel do chybné migrační politiky, která podle něj inspiruje lidi, aby riskovali život, narušovali hranice a přesouvali se do zemí, které jsou tisíce kilometrů daleko od jejich domovů. Zjevně tak narážel především na postoj německé kancléřky Angely Merkelové a Evropské komise, jež naopak kritizují maďarskou vládu za tvrdý postup vůči ilegálním migrantům.

Maďarsko loni postavilo na své jižní hranici se Srbskem a Chorvatskem plot a bariéry s ostnatým drátem s cílem zastavit desítky tisíc migrantů, kteří masově přecházeli přes jeho území především ze Sýrie, Iráku a Afghánistánu do bohatších zemí Evropské unie. Budapešť také důrazně odmítla povinné kvóty pro přerozdělení těchto běženců mezi členské země EU.

„Nekontrolovaná a neregulovaná masová migrace nabízí příležitost teroristickým organizacím, aby posílaly své bojovníky a své teroristy do jiných území a na další kontinenty,“ zdůraznil Szijjártó.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video