Maloobchod v USA se nečekaně zastavil, ubrat může celá ekonomika | E15.cz

Maloobchod v USA se nečekaně zastavil, ubrat může celá ekonomika

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Růst maloobchodních tržeb ve Spojených státech se v červenci překvapivě zastavil. Americké ministerstvo obchodu oznámilo, že tržby zůstaly meziměsíčně beze změny, ačkoliv analytici počítali s jejich nárůstem o 0,4 procenta.

Údaje signalizují zpomalení spotřebitelských výdajů, které byly ve druhém čtvrtletí hlavním motorem hospodářského růstu. Dnešní zpráva by tak mohla podkopat vyhlídky na zrychlení růstu americké ekonomiky ve třetím kvartálu.

V červnu se maloobchodní tržby zvýšily o 0,8 procenta, a třetí měsíc za sebou tak vykázaly solidní růst. V červenci však Američané omezili výdaje na oblečení, sportovní potřeby či elektroniku.

Poklesu celkových maloobchodních tržeb v červenci zabránily vyšší výdaje na automobily a nábytek a růst maloobchodního prodeje. Spotřebitelské výdaje i nadále podporuje příznivý vývoj trhu práce. Ekonomika Spojených států v červenci vytvořila asi 255 tisíc nových pracovních míst, mnohem víc, než se očekávalo.

Růst americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlil na 1,2 procenta z 0,8 procenta v předešlém kvartálu. K rychlejšímu růstu hrubého domácího produktu (HDP) přispěly prakticky jen výdaje spotřebitelů, které v USA tvoří více než dvě třetiny celkové ekonomické aktivity.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video