Medveděv: Přestane-li Ukrajina splácet dluh, peníze získáme velmi tvrdě zpět | E15.cz

Medveděv: Přestane-li Ukrajina splácet dluh, peníze získáme velmi tvrdě zpět

Dmitrij Medveděv
Dmitrij Medveděv
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, vaj

Share on Facebook Messenger

V případě, že Ukrajina nebude splácet své mezinárodní závazky, bude vůči ní Rusko postupovat velmi tvrdě a hájit své národní zájmy, řekl ruský premiér Dmitrij Medveděv. Podle něj Moskva i ruské banky využijí v případě zastavení ukrajinských splátek všech dostupných prostředků, aby získaly peníze zpět, a to včetně žalob u mezinárodních soudů.

Rusko stupňuje tlak na Kyjev už od úterního rozhodnutí ukrajinského parlamentu, který dal vládě možnost zastavit splátky dluhů zahraničním věřitelům. Ruský prezident Vladimir Putin vzápětí uvedl, že nový ukrajinský zákon je v podstatě přípravou na vyhlášení ukrajinské platební neschopnosti a ministr financí Anton Siluanov pohrozil žalobami.

„Je to v podstatě formulováno tak, že by šlo o platební neschopnost Ukrajiny… Zaujali bychom v tom případě ten nejtvrdší možný postoj a hájili naše národní zájmy,“ řekl Medveděv.

Podle něj bude Rusko žádat zaplacení všech dluhů. „Banky využijí všech dostupných nástrojů, samozřejmě včetně soudních procedur,“ citovala z rozhovoru agentura TASS.

Ukrajina, která je už déle v ekonomické a finanční krizi, se snaží s věřiteli dohodnout na podmínkách úlevy dluhové zátěže, rozhovory se ale minulý týden zadrhly.

Ukrajina se snaží restrukturalizovat zahraniční dluh v objemu asi 23 miliard dolarů (565 miliard korun). Rusko, které je od loňska po anexi Krymu s Ukrajinou a se Západem v konfliktu, se do jednání o dluhu zapojit odmítlo. Rusko půjčilo Ukrajině ve formě eurobondu tři miliardy dolarů a v červnu má být tento dluhopis splacen.

Rusko má dál poskytovat slevu na plyn

Kromě snížení svého zahraničního dluhu se Ukrajina snaží také získat slevu na dodávky plynu z Ruska. Ukrajina žádá po Rusku prodloužení slevy na dodávky zemního plynu do konce letošního roku, uvedl to ruský ministr energetiky Alexandr Novak.

V této záležitosti je ruský přístup o něco vstřícnější, odvíjí se ale od celkové platební morálky Kyjeva. Rusko již dříve poskytlo Ukrajině slevu ve výši 100 dolarů za 1000 metrů krychlových, která má platit do konce druhého čtvrtletí.

„Požádali o to již dávno, chtějí (prodloužení) do konce roku,“ citovala ministra agentura RIA. Rozhodnutí Ruska ohledně prodloužení slevy by podle Novaka mohlo brát v úvahu přístup Ukrajiny ke splácení dluhů.

Ruská plynárenská společnost Gazprom a ukrajinská firma Naftogaz začátkem dubna podepsaly smlouvu o dodávkách plynu na Ukrajinu ve druhém čtvrtletí. Cena byla stanovena na 248 dolarů za 1000 metrů krychlových, což je méně, než Ukrajina platila v prvním čtvrtletí, a méně, než je cena za zpětné dodávky ruského plynu z evropských zemí. Rusko původně požadovalo, aby ve druhém čtvrtletí Ukrajina platila 348 dolarů za 1000 metrů krychlových.

Rusko loni v červnu přestalo Kyjevu dodávat plyn kvůli sporům o cenu a kvůli dluhům, které měla Ukrajina za předchozí ruské dodávky. Zásobování Gazprom obnovil až díky říjnové dohodě o „zimním cenovém balíku“. Podle této dohody Ukrajinci platili za plyn 329 dolarů za 1000 metrů krychlových a za dodávky museli platit předem.

Stručná chronologie dějin Ukrajiny - země, která se proměnila v peklo pro své vlastní obyvatele. Více zde >>>

Autor: ČTK, vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.