Medveděv: V roce 2018 musíme být schopni reakce na štít | E15.cz

Medveděv: V roce 2018 musíme být schopni reakce na štít

Dmitrij Medveděv
Dmitrij Medveděv
• 
ZDROJ: profimedia.cz

pap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dosluhující ruský prezident Dmitrij Medveděv prohlásil, že jeho země musí být schopná vojenské odvety na umístění protiraketového štítu v Evropě nejpozději do roku 2018. Prezident ale zároveň uvedl, že Moskva zůstává nadále otevřená dialogu o plánu USA a NATO, který uvízl na mrtvém bodě.

Spojencům se totiž stále nedaří rozptýlit obavy Ruska z projektu protiraketového deštníku. Moskva se obává, že je namířen proti ní, a žádá po paktu jasné garance, že k tomuto účelu nikdy sloužit nebude. „Nezavřeli jsme dveře, pořádáme konference a jednání na toto téma s našimi partnery. Ale musíme být plně připraveni do roku 2017 až 2018 na odpověď,“ řekl představitelům ruského ministerstva obrany Medveděv.

Ruský ministr obrany Anatolij Serďukov podotkl, že rezort v tomto směru už pracuje podle prezidentských instrukcí. Opatření, která Medveděv už dříve ohlásil, zahrnují listopadové zprovoznění radarové stanice v Kaliningradu a větší ochranu strategických jaderných zařízení. Uvažuje se i o rozmístění raketových systémů na západě a jihu země. Jednou z možností je nasazení raket Iskander do Kaliningradu.

Panují obavy, že napětí by se mohlo vyhrotit poté, co se za pár týdnů do prezidentského úřadu vrátí Vladimir Putin. Zatím není jasné, zda se zúčastní květnového summitu NATO v Chicagu, kde se bude o protiraketové obraně aliance hovořit.

Autor: pap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video