Merkelová: Členství Ukrajiny v EU a NATO není cílem asociačních dohod

Ukrajinský prezident Petro Porošenko a německá kancléřka Angela Merkelová

Ukrajinský prezident Petro Porošenko a německá kancléřka Angela Merkelová Zdroj: ctk

Cílem asociačních dohod, které Evropská unie loni uzavřela s Ukrajinou, Moldavskem a Gruzií, není vstup těchto zemí do EU ani do Severoatlantické aliance. Ve Spolkovém sněmu to před cestou na evropský summit řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Dohody podle ní ani nejsou namířeny proti Rusku.

„Cílem těchto dohod je poskytnout evropskou podpora při budování fungujícího právního státu, úspěšného tržního hospodářství a umožnit lidem v těchto zemích mít lepší budoucnost. Cílem není vstup do Evropské unie nebo do NATO,“ řekla Merkelová.

Podle Merkelové si země Východního partnerství nemusí vybrat mezi EU a Ruskem

Všechny tři země jsou součástí unijního projektu Východního partnerství. Merkelová zdůraznila, že EU nechce tímto projektem oslabovat Rusko, které má ve východní Evropě tradičně silný vliv. „Východní partnerství, a to platí beze změny, se nezaměřuje proti nikomu, ani proti Rusku. Velmi lituji, že (ruský) prezident (Vladimir) Putin přesto udělal z otázky přidružení některých států k EU otázku buď-anebo, otázku pro Rusko nebo proti němu,“ uvedla německá kancléřka.

Podle Merkelové si země Východního partnerství nemusí vybrat mezi EU a Ruskem, ale mohou spolupracovat s oběma. Kancléřka je přesvědčena, že by takový přístup znamenal přínos pro všechny strany.

Ukrajina, Gruzie a Moldavsko podepsaly asociační dohodu s EU loni v červnu. Ukrajinský prezident Petro Porošenkon tehdy uvedl, že jeho země chce usilovat o členství v unii, až na to bude připravena.