Mezi uprchlíky hrozí eskalace násilí, varuje šéf německých policejních odborů | E15.cz

Mezi uprchlíky hrozí eskalace násilí, varuje šéf německých policejních odborů

Ubytovna pro uprchlíky v Berlíně
Ubytovna pro uprchlíky v Berlíně
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V německých ubytovnách pro běžence hrozí eskalace násilí, někteří uprchlíci si vyrábějí z nábytku improvizované zbraně. Varoval před tím předseda německých policejních odborů Reiner Wendt. Ministr vnitra Thomas de Maiziére přiznává, že přeplněné ubytovny představují problém, země ale podle něj v současnosti nemá možnosti, jak situaci řešit.

„Hrozí nebezpečí, že se situace nejen na hranicích, ale také v ubytovnách pro uprchlíky vymkne kontrole,“ řekl Wendt deníku Bild. „Podle našich poznatků dochází bohužel na mnoha místech, nejen v Kasselu a v Hamburku, téměř denně k cíleným a dobře připraveným násilným konfliktům kvůli etnické nebo náboženské příslušnosti,“ řekl. V obou zmíněných městech se v uplynulém týdnu střetli běženci mezi sebou a potyčky si vyžádaly desítky zraněných.

Až do léta byli uprchlíci vděční za to, že u nás mohou být. To se teď změnilo.

Ministr vnitra v televizi ZDF přiznal, že bitky v ubytovnách jsou do značné míry způsobeny tím, že jsou tato zařízení přeplněná a lidé v nich musejí dlouho čekat, než úřady rozhodnou o jejich osudu. „Ale upřímně řečeno, jinak to nejde,“ řekl. Už ve čtvrtek ve Spolkovém sněmu prohlásil, že Německo dělá vše, co je v jeho silách, aby se s příchodem uprchlíků vypořádalo. Žádný recept na rychlé zlepšení situace v ubytovnách podle něj není.

De Maiziére také kritizoval chování některých běženců. „Až do léta byli uprchlíci vděční za to, že u nás mohou být. Ptali se, kde je policie, kde je úřad (pro migraci). A zjišťovali si, kam v Německu budou umístěni. To se teď změnilo. Nyní mnoho běženců věří, že se mohou sami kamkoli přestěhovat,“ řekl.

Poslední příchozí mají vysoká očekávání

Podle něj má část uprchlíků, kteří do Německa v těchto dnech přichází, příliš velké nároky. „Stávkují, protože se jim nelíbí ubytovny, bouří se, když jim nechutná jídlo, perou se v azylových zařízeních,“ řekl ministr. Podle něj se těchto věcí sice dopouští jen menšina běženců, Německo však musí vyžadovat od všech, kdo přicházejí, aby se přizpůsobili místní kultuře a dodržovali místní zákony.

V Německu se v září zaregistrovalo rekordních 170 tisíc běženců, skutečný počet přicházejících uprchlíků ale je výrazně větší. Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann ho tento týden odhadl na 270 tisíc lidí. Německá vláda očekává, že celkem za letošní rok dorazí do země 800 tisíc žadatelů o azyl. Někteří politici mluví dokonce o milionu běženců.

Konflikty mezi uprchlíky kvůli rozdílnosti kultur či náboženství se běžně stávají i v českých uprchlických zařízeních. Podle mluvčí cizinecké policie Kateřiny Rendlové se však zatím při roztržkách mezi cizinci nestalo, že by byl někdo vážně zraněn. K dnešku bylo v tuzemských zařízeních obsazeno 850 míst, volných je 519.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video