Ministři EU chtějí zamezit neplacení daní z hybridních úvěrů | e15.cz

Ministři EU chtějí zamezit neplacení daní z hybridních úvěrů

Budova Evropské komise
Budova Evropské komise
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Sebastien Bertrand via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na změně evropských daňových pravidel tak, aby zamezili jednomu ze způsobů, kterým se firmy v EU vyhýbají placení daní. Návrh Evropské komise, který směřuje proti zneužívání takzvaných hybridních úvěrů, dlouho odmítaly Lucembursko a Malta.

V centru pozornosti komise se ocitly plány firem, které využívají takzvané hybridní úvěry. Ty jsou v různých zemích definovány buď jako úvěr nebo jako majetkový podíl, proto jsou také různým způsobem zdaněny.

Nově by už z daňových výjimek firmy profitovat neměly - pokud se na takový úvěr uplatní odpočet v členské zemi, kde působí dceřiná společnost, pak bude muset být zdaněn podle pravidel státu, ve kterém sídlí její mateřská firma. „Je to jasný krok kupředu v boji proti daňovým únikům,“ poznamenal na tiskové konferenci řecký ministr financí Gikas Charduvelis.

Státy změnily názor

Ministři financí osmadvacítky dnes proto souhlasili se změnou směrnice o systému zdanění mateřských a dceřiných společností z různých zemí unie. Protože se návrh týkal daní, musela na něm být jednomyslná shoda. S novelou měly dlouho problém malé členské státy Lucembursko a Malta, které tradičně lákají zahraniční firmy na své nízké zdanění.

Změna by měla podpořit daňové zisky členských zemí EU a „srovnat hřiště“ mezi firmami s dceřinými podniky působícími v různých státech a těmi, které mají své „dcery“ ve stejné zemi.

Británie: Pracujeme na podnikatelském ráji

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery