Místo očekávaného poklesu růst. Inflace v eurozóně je na rekordu

Francouzská jaderná elektrárna Belleville-sur-Loire. Inflace v eurozóně roste především kvůli cenám energií

Francouzská jaderná elektrárna Belleville-sur-Loire. Inflace v eurozóně roste především kvůli cenám energií Zdroj: reuters

Míra inflace v zemích eurozóny v lednu vystoupila na 5,1 procenta, což je rekord od zavedení eura před dvaceti lety. Ve svém rychlém odhadu to uvedl statistický úřad Eurostat. Výsledek je překvapivý, analytici totiž podle agentury Reuters očekávali, že tlak na růst cen poleví a míra inflace z prosincových pěti procent klesne zhruba na 4,4 procenta.

Stejně jako v předchozích měsících i v lednu rostly hlavně ceny energií a potravin, vysoko ale zůstávají i ceny služeb a průmyslového zboží. Míra inflace tak v 19 zemích platících eurem zůstává vysoko nad cílem Evropské centrální banky (ECB), která jej stanovila na dvě procenta. V samotném lednu se ceny podle odhadu Eurostatu zvýšily o 0,3 procenta.

Takzvaná jádrová inflace, která nezahrnuje ceny energií a čerstvých potravin a kterou pozorně sleduje ECB, klesla na 2,5 procenta z prosincové hodnoty 2,7 procenta. Míra inflace v užším měřítku, kde se nepočítá ani s cenami alkoholu a tabákových výrobků, se pak snížila na 2,3 z prosincových 2,6 procenta.

Nejvyšší inflaci má za leden Litva, kde předběžně vystoupila na 12,2 procenta z prosincové hodnoty 10,7 procenta. Následuje Estonsko (+11,7 procenta) a Belgie se Slovenskem (obě +8,5 procenta). V případě Slovenska jde o citelný nárůst, protože v prosinci tam podle harmonizovaných údajů byla inflace na 5,1 procenta.