MMF: Boje v Gaze už stály Izraelce 0,2 procenta HDP | E15.cz

MMF: Boje v Gaze už stály Izraelce 0,2 procenta HDP

Gaza (foto z 22. července 2014)
Gaza (foto z 22. července 2014)
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Více než dvoutýdenní konflikt mezi Izraelem a Pásmem Gazy už má zřetelné dopady na ekonomiku obou znepřátelených stran. Boje stojí izraelské veřejné finance 0,2 procenta hrubého domácího produktu (HDP), odhadl Mezinárodní měnový fond (MMF). Izrael poškozuje zejména dopad bojů na cestovní ruch a malé a střední firmy. Pokud se bude konflikt prodlužovat, budou jeho dopady vyšší, řekl mluvčí MMF William Murray.

„Musíme ale zdůraznit, že jakmile konflikt skončí, očekáváme, že růst izraelské ekonomiky se relativně rychle zotaví,“ řekl Murray podle agentury Reuters. Izraelský HDP vzrostl v prvním čtvrtletí o 2,9 procenta. Izraelská centrální banka minulý měsíc snížila odhad růstu v celém roce na 2,9 procenta z dosavadní předpovědi 3,1 procenta.

Izraelský zpracovatelský průmysl v důsledku ostřelování raketami z Gazy hlásí škody přes 100 milionů dolarů (přes dvě miliardy korun) a ztráta příjmů z turistiky se ve třetím čtvrtletí odhaduje na 500 milionů dolarů. Oslabují rovněž spotřebitelské výdaje, protože kvůli raketám zůstávají Izraelci více doma. Kurz šekelu ale zůstává bez ohledu na eskalaci bojů na tříletém maximu vůči dolaru.

Horší je situace Palestinců, kteří jsou závislí na penězích ze zahraničí. Bez financí z ciziny by palestinské úřady nebyly schopny obnovit infrastrukturu a budovy poškozené izraelskými odvetnými útoky, řekl Murray.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.