MMF: Globální ekonomický růst letos potáhne Asie | E15.cz

MMF: Globální ekonomický růst letos potáhne Asie

peníze, hotovost, ilustrační foto
peníze, hotovost, ilustrační foto
• 
ZDROJ: epSos.de, Flickr, CC BY 2.0

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Globální ekonomický růst v letošním roce potáhnou asijské země. Jejich ekonomiky vykážou v průměru vzestup o 5,6 procenta, zejména díky oživení v Indii a Japonsku, které vyrovná zpomalení v Číně. Vyplývá to z nejnovějšího výhledu, který zveřejnil Mezinárodní měnový fond (MMF).

Současně však měnový fond vyjádřil obavy z možného oslabení růstu, pokud politici v regionu nepřijdou s nutnými změnami. V příštím roce pak má tempo růstu hrubého domácího produktu (HDP) regionu mírně zpomalit a dostat se na 5,5 procenta.

Loni asijská ekonomika vykázala růst o 5,5 procenta po růstu o 5,9 procenta v roce 2013. Oslabení způsobilo hlavně zpomalení v Číně, která je druhou největší ekonomikou světa.

Odhady pro jednotlivé země regionu se přitom výrazně liší. MMF upozornil na pokles cen ropy a dalších komodit, který škodí velkým producentským zemím. Naopak pro velké dovozce, jako je Japonsko, Čína a Tchaj-wan, je pokles cen ropy dobrou zprávou. Z asijských ekonomik očekává MMF letos nejvyšší růst v Barmě, a to o 8,3 procenta. Ekonomika Indie se má zvýšit o 7,5 procenta, Číny o 6,8 procenta a Japonska o jedno procento.

IMF outlookAutor: IMF

Japonsko je třetí největší ekonomikou světa. Země nyní vykazuje známky oživení z loňské recese, způsobené zvýšením daně z obratu. Zpráva MMF uvádí, že růst v Japonsku zůstane mírný, mohl by se však zlepšit v případě zavedení agresivnějších opatření na zlepšení produktivity.

Navzdory zpomalení zůstává Čína hlavním tahounem růstu globálního HDP, na kterém má větší podíl než zbývající země Asie dohromady. Pro další vývoj ekonomiky v zemi je ale podle MMF důležité zavedení reforem, které by posílily produktivitu, domácí spotřebu a služby a snížily závislost na obchodu a investicích.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video