MMF: Rusko se kvůli sankcím může vydat cestou ekonomické izolace

Moskva, Rusko,

Moskva, Rusko, Zdroj: Josef Stuefer, Flickr, CC BY 2.0

Protiruské západní sankce za přístup Moskvy k ukrajinské krizi negativně ovlivnily příliv investic do země a vedly k zastavení jejího ekonomického růstu, uvedl Mezinárodní měnový fond. Varoval přitom, že pokračování a prohlubování sankcí by mohlo přimět Moskvu k dobrovolné ekonomické izolaci od světa.

MMF ponechal svůj odhad letošního růstu hrubého domácího produktu Ruska beze změny na 0,2 procenta, upozornil ale, že skutečný výsledek může být horší. Ruské ministerstvo hospodářství zatím odhaduje, že ekonomika tento rok zpomalí růst na 0,5 procenta až jedno procento.

Podle fondu směřovala ruská ekonomika i bez sankcí k útlumu, což je důsledek oslabování spotřeby a investic, zvýšeného odlivu kapitálu a tlaku na kurz rublu. Nyní ale hrozí, že Rusko odloží k ledu program reforem a „namísto integrace se zbytkem světa přesune důraz na ekonomickou soběstačnost“, uvedl MMF.

Ruský prezident Vladimir Putin již apeloval na ruské podnikatele, aby převedli své majetky domů a snížili svou závislost na západních finančních trzích. Z Ruska odplynulo v prvních pěti měsících roku 80 miliard dolarů (asi 1,6 bilionu korun), rubl ztratil deset procent hodnoty a zvýšila se inflace.

Dalšími sankcemi hrozí EU

Evropská unie a USA zavedly v uplynulých měsících po ruské anexi Krymu sankce proti Moskvě v podobě zákazu vstupu na jejich území pro desítky ruských politiků i podnikatelů a zmrazení jejich majetku. Na seznam sankcí se dostalo také 17 ruských společností a bank patřících lidem z Putinova okolí.

Obavy z dopadu sankcí na hospodářství nedávno vyslovil i ruský ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev. Pokud by Západ své sankce zpřísnil, mohla by se podle ekonomika dostat do záporných čísel.

Vedoucí představitelé Evropské unie během podpisu asociační dohody s Ukrajinou vyzvaly Moskvu ke změně politiky vůči Kyjevu. Zároveň Kremlu pohrozili Moskvě zpřísněním sankcí, které by zasáhly celá odvětví ruské ekonomiky.