MMF snížil na polovinu odhad růstu ruské ekonomiky na příští rok | E15.cz

MMF snížil na polovinu odhad růstu ruské ekonomiky na příští rok

MMF snížil na polovinu odhad růstu ruské ekonomiky na příští rok
Rusko, Moskva, GUM
• 
ZDROJ: Josef F. Stuefer, wikimedia

ČTK

Mezinárodní měnový fond (MMF) snížil na polovinu odhad růstu ruské ekonomiky na příští rok, HDP Ruska by se tak podle nové prognózy mělo zvýšit pouze o 0,5 procenta. MMF uvedl, že na snížení se podepsalo geopolitické napětí. Ruskou centrální banku zároveň vybídl k dalšímu zpřísnění měnové politiky, aby tak reagovala na zrychlující inflaci.

„Geopolitické napětí má velký přímý dopad na ruskou ekonomiku,“ řekl šéf mise MMF v Rusku Antonio Spilimbergo. MMF již na začátku července uvedl, že dosavadní západní sankce proti Rusku za jeho přístup k ukrajinské krizi negativně ovlivnily příliv investic do země a vedly k zastavení jejího ekonomického růstu. Západ pak sankce rozšířil na další ruské činitele a podniky, včetně ruských bank, zbrojovek a velkých energetických firem.

Světová banka (SB) na konci září předpověděla, že ruská ekonomika bude stagnovat v tomto i v následujících dvou letech. Země tím podle ní bude platit cenu za ukrajinskou krizi, absenci strukturálních reforem a vrtkavou ekonomickou politiku.

SB v základním scénáři počítá s tím, že HDP Ruska letos stoupne o 0,5 procenta, což odpovídá vládní předpovědi. Na rozdíl od Moskvy ale tato washingtonská instituce v dalších letech žádné oživení nečeká. Ekonomové v nejnovějším průzkumu agentury Reuters zveřejněném v úterý předpověděli, že ruská ekonomika letos nevykáže žádný růst a míra inflace stoupne na čtyřleté maximum.


Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!