Moldavsko hledá ztracenou miliardu dolarů. Neúspěch otřese ekonomikou | E15.cz

Moldavsko hledá ztracenou miliardu dolarů. Neúspěch otřese ekonomikou

Kišiněv
Kišiněv
• 
ZDROJ: Sasa Blau

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Moldavští prokurátoři, poslanci i američtí auditoři pátrají už týdny po miliardě dolarů (asi 25 miliard korun), která se záhadně ztratila z účtů místních bank. Případ otřásá bankovním systémem nejchudší evropské země, usilující o připojení k Evropské unii.

Skandál vypukl, když moldavská centrální banka zjistila, že tři finanční ústavy, Banca de Economii, Banca Sociala a Unibank, dohromady obhospodařující třetinu bankovních aktiv země, poskytly půjčky v celkové výši jedné miliardy dolarů. To představuje 15 procent hrubého domácího produktu postsovětské republiky.

Transakce se odehrály během několika dnů krátce před parlamentními volbami na konci loňského listopadu, které těsně vyhrály proevropské strany před proruskou opozicí. Příjemce půjček se nepodařilo zjistit. Zdá se, že peníze byly prostě ukradeny.

„Nedokážu si vysvětlit, jak lze ukrást tak obrovskou sumu v tak malé zemi,“ prohlásil představitel Evropské unie v Moldavsku, finský diplomat Pirkka Tapiola.

Peníze zmizely v Rusku a daňových rájích

Podle zprávy parlamentní komise, která se projednávala za zavřenými dveřmi, ale unikla do médií, byla část peněz převedena do čtyř ruských bank. Vůdce opozičních socialistů Igor Dodon tvrdí, že peníze skončily na účtech různých firem sídlících v daňových rájích, kde se stopa ztrácí. „Úvěry byly poskytnuty, přestože všichni věděli, že nikdy nebudou splaceny,“ řekl agentuře AFP.

Francouzský finanční expert Stéphane Bridé, který se stal místopředsedou moldavské vlády, zatím opatrně hovoří jen o rozsáhlých „podezřelých transakcích“.

Banky nesplatily vládní půjčku

Centrální banka zavedla nucenou správu trojice bankovních ústavů, aby zabránila jejich bankrotu, který by mohl vyvolat paniku a krach celého bankovního systému země. Současně dala trojici bank půjčku ve výši asi 18 miliard korun, která měla být splacena 27. března. Ale lhůta uplynula, aniž by se peníze vrátily.

„Jsem si naprosto jistý, že se celá částka nesplatí a rozdíl se přičte k veřejnému dluhu,“ řekl AFP bankéř Dumitru Ursu. Moldavský dluh nyní činí asi 1,7 miliardy dolarů (asi 43 miliard korun).

Ursu obviňuje centrální banku a hlavního hlídače finančních trhů CNPF z nedbalosti, protože transakce neměly uniknout jejich pozornosti, stejně tak i protikorupčních prokurátorů. Kvůli aféře přišli o křesla zástupce guvernéra centrální banky a šéf CNPF. Ale hodně analytiků je přesvědčeno, že instituce nezasáhly „na pokyn shora“ od vlivných politiků. Generální prokuratura zahájila vyšetřování. Fva podezřelí skončili ve vazbě, zatímco další mají zmrazené účty.

Měna oslabila

Partneři Moldavska, včetně Světové banky, EU a Spojených států, požádali moldavskou vládu, aby zveřejnila škody, které v aféře utrpěl stát. Vzhledem ke všeobecnému rozhořčení kabinet najal americkou auditorskou firmu Kroll, aby případ objasnila.

Kurz leu k dolaru:

„Obří transakce má neblahé důsledky na ekonomiku, vedla k oslabení měny,“ uvedl analytik Alexandru Fala z Expert Grup. Moldavská měna - leu - od listopadu do půlky února ztratila 42 procent své hodnoty, než v posledních týdnech posílila.

„Nezaplacený účet může nakonec vést ke zhroucení státního rozpočtu,“ varuje opoziční předák Dodon. Podle něj „vzhledem ke zkorumpovanosti soudního systému a postavení lidí, zapletených v aféře, by bylo naivní si myslet, že se ty peníze někdy podaří získat“.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video