Moody's zlepšila výhled čínské ekonomiky, reagovala na rozsáhlá rozpočtová opatření | E15.cz

Moody's zlepšila výhled čínské ekonomiky, reagovala na rozsáhlá rozpočtová opatření

čínské rychlovlaky CRH2C a CR23C, které stojí na základech společnosti Siemens
čínské rychlovlaky CRH2C a CR23C, které stojí na základech společnosti Siemens
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service zlepšila odhad růstu čínské ekonomiky na letošní i příští rok. Reagovala tak na rozsáhlá rozpočtová a měnová opatření, která Čína zavádí na podporu hospodářské expanze. Moody's nyní předpokládá, že ekonomika letos vzroste o 6,6 procenta, zatímco dosud počítala s růstem 6,3 procenta. Odhad růstu na příští rok zvýšila na 6,3 procenta z dosud předpokládaných 6,1 procenta.

„Zpomalování čínské ekonomiky bude pravděpodobně postupné,“ uvedl jeden z analytiků Moody's, jehož citovala finanční televize CNBC. „Proto neočekáváme, že bude Čína představovat výraznou brzdu ve vyhlídkách růstu světové ekonomiky na zbytek roku 2016 a na rok 2017,“ dodal.

Loni čínská ekonomika vykázala růst o 6,9 procenta, což znamenalo nejslabší celoroční růst za čtvrt století. V letošním druhém čtvrtletí se hrubý domácí produkt (HDP) meziročně zvýšil o 6,7 procenta, stejným tempem jako v prvním kvartálu.

Cn GDP Annual Growth Rate

Moody's rovněž zlepšila odhad hospodářského růstu v Japonsku. Tamní ekonomika by podle nových prognóz měla v letošním roce stoupnout o 0,7 procenta a napřesrok o 0,9 procenta. Doposud agentura odhadovala růst na letošní i příští rok na 0,4 procenta.

Odhad letošního hospodářského růstu ve Spojených státech Moody's naopak snížila na 1,7 procenta z dříve předpokládaných dvou procent. Napřesrok ale dál počítá s růstem o 2,3 procenta.

Agentura také upozornila, že již dříve přehodnotila odhady hospodářského růstu v Británii a v eurozóně na základě červnového referenda, ve kterém se Britové vyslovili pro odchod své země z Evropské unie. Britská ekonomika by podle Moody's měla letos vykázat růst o 1,5 procenta a napřesrok o 1,2 procenta. V celé eurozóně očekává agentura v letošním roce vzestup HDP o 1,5 procenta, v příštím roce pak o 1,3 procenta.

Náznak slábnutí ekonomiky? Čínský vývoz i dovoz v červenci klesly

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video