Moskva: NATO přinutilo Ukrajinu vzdát se své neutrality | E15.cz

Moskva: NATO přinutilo Ukrajinu vzdát se své neutrality

Ukrajinský parlament odsouhlasil konec neutrality 23. prosince.
Ukrajinský parlament odsouhlasil konec neutrality 23. prosince.
• 
ZDROJ: CTK

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Severoatlantická aliance naléhala na Ukrajinu, aby se vzdala svého dosavadního neutrálního statusu a aby usilovala o užší vazby s NATO. Prohlásil to náměstek ruského ministra obrany Anatolij Antonov, podle kterého rozhodnutí Kyjeva "ještě více zhorší nynější situaci". Ukrajinský parlament o zrušení neutrality a o zájmu o členství v NATO rozhodl v úterý.

Rozhodnutí ukrajinského parlamentu vzdát se neutrálního statusu ještě více zhorší již tak složitou situaci,“ citovala Antonova agentura Reuters. „Země NATO kvůli tomuto kontraproduktivnímu rozhodnutí činily na Kyjev nátlak, aby se Ukrajinu pokusily změnit ve frontovou linii konfrontace s Ruskem.“

„Pokud rozhodnutí (parlamentu) v budoucnu přejde ve vojenský charakter (vstup do NATO), učiníme příslušnou odpověď. Zcela přerušíme s NATO vazby, které bude prakticky nemožné obnovit,“ řekl Antonov.

Možný rival Ruska

O vstup do NATO Ukrajina prozatím několik let žádat nebude, nejdříve chce přejít na standardy a regule aliance. Rozšiřování NATO nicméně Rusko považuje za ohrožení své bezpečnosti.

Již v úterý kritizoval rozhodnutí ukrajinského parlamentu ruský premiér Dmitrij Medveděv. Podle něj byl krok ukrajinských zákonodárců unáhlený a navíc znamená, že se Ukrajina stává možným vojenským rivalem Ruska.

Nejmenovaný představitel NATO, kterého Reuters oslovil, prohlásil, že záleží pouze na Ukrajině, jakou bude zastávat zahraniční politiku. „Pokud se Ukrajina rozhodne požádat o členství v NATO, tak NATO prověří její připravenost připojit se k alianci stejným způsobem, jak to činí v případě ostatních kandidátů. Toto je záležitost mezi NATO a jednotlivými zeměmi ucházejícími se o členství,“ dodal.

Vztahy mezi Kyjevem a Moskvou jsou v současné době na bodu mrazu, neboť Ukrajina a Západ obviňují Kreml z podpory proruských separatistů na Donbasu. Rusko tato nařčení odmítá.

NATO není v reakci na Kyjev jednotné

V samotné alianci na případné členství Ukrajiny nepanuje jednotný názor. Šéf NATO Jens Stoltenberg koncem listopadu prohlásil, že Ukrajina se může stát členským státem, pokud naplní potřebné předpoklady. Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier naproti tomu zhruba ve stejné době řekl, že Kyjev by s členstvím v alianci neměl počítat. „Připouštím partnerské vztahy, nikoli členství,“ řekl Steinmeier.

Proti přijetí Ukrajiny do NATO se během nedávné návštěvy Kazachstánu vyslovil i český prezident Miloš Zeman. Země by měla být neutrální a mělo by dojít k její takzvané finlandizaci,“ řekl. Na prohlášení hlavy státu reagoval ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, podle nějž by Zeman neměl Ukrajině radit, jak se má rozhodnout o své budoucnosti.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video