Moskva obnoví dodávky plynu. S Kyjevem se dohodla na splacení části dluhu

Petro Porošenko

Petro Porošenko Zdroj: ctk

Ukrajina a Rusko se předběžně dohodly na zaplacení části ukrajinského dluhu za plyn z Ruska a na zajištění dodávek ruského plynu v letošní zimě. Po jednání se zástupci obou zemí v Berlíně to řekl komisař Evropské unie pro energetiku Günther Oettinger. Dohodu podle něj ještě musí potvrdit vlády obou zemí.

Podle Oettingera Ukrajina do konce října zaplatí dvě miliardy dolarů z dluhu za dodávky ruského plynu v minulosti. Dalších 1,1 miliardy dolarů zaplatí do konce roku. Po uhrazení této části dluhu bude Rusko na základě předběžných plateb dodávat Ukrajině plyn v letošní zimě.

Dohoda by měla platit po dobu šesti měsíců. Na jejím základě by měla Ukrajina platit za odebraný plyn 385 dolarů za 1000 metrů krychlových. Rusko by podle této dohody mělo Ukrajině dodat pět miliard metrů krychlových plynu s opcí na další odběr, pokud to bude počasí vyžadovat.

Definitivně příští týden

Předběžnou dohodu potvrdil také ruský ministr energetiky Alexandr Novak. Uvedl, že ruské vládě doporučí její schválení. Připomněl ale, že konečné rozhodnutí bude záviset i na postoji ukrajinské strany. Zástupci Ruska, Ukrajiny i Evropské komise by o definitivní podobě dohody měli opět vjednat příští týden v Berlíně.

Rusko v polovině června zastavilo dodávky plynu na Ukrajinu kvůli sporům ohledně ceny a kvůli nezaplaceným účtům ze strany Kyjeva. Předchozí třístranné rozhovory, které Oettinger vede za Evropskou unii, skončily 16. června bez výsledku.

Obavy ze zimy

Některé evropské země, zejména Polsko a Slovensko, si v posledních týdnech stěžují na pokles dodávek plynu z Ruska a obavy vládnou zejména z toho, jak se Rusko zachová během nadcházející zimy.

Maďarsko ve čtvrtek oznámilo, že kvůli potřebě pokrýt domácí poptávku dodávky plynu na Ukrajinu pozastavuje. Rusko je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky. Plyn dodávaný Gazpromem pokrývá kolem 30 procent celkové poptávky v Evropské unii.