Moskva splnila své hrozby, Ukrajinu žaluje za neuhrazených 73 miliard | E15.cz

Moskva splnila své hrozby, Ukrajinu žaluje za neuhrazených 73 miliard

Náměstí nezávislosti v Kyjevě
Náměstí nezávislosti v Kyjevě
• 
ZDROJ: Nejls via Flickr (CC BY 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rusko podalo u londýnského soudu žalobu na Ukrajinu za to, že mu neuhradila dluh ve výši tři miliard dolarů (72,8 miliardy korun), oznámil ruský ministr financí Anton Siluanov. Splatnost ruských dluhopisů vypršela 20. prosince a doba možného odkladu splátek byla stanovena na deset dní.

„Žaloba byla podána po opakovaných neúspěšných pokusech přesvědčit Ukrajinu, aby se zapojila do konstruktivního dialogu o restrukturalizaci dluhu,“ prohlásil Siluanov. Dodal, že Ukrajina není připravena jednat v „duchu dobré vůle“ a že věří, že u britského soudu bude jednání otevřené a transparentní, uvedla agentura Reuters.

Ukrajina se loni v říjnu dohodla s většinou zahraničních majitelů svých dluhopisů na restrukturalizaci, která zahrnuje dvacetiprocentní odpis a prodloužení splatnosti dluhopisů.

Do restrukturalizace chtěla zahrnout i Rusko, to však odmítlo s tím, že jeho dluh není komerční, ale že jde o státní pomoc, takže se na něj tato dohoda nevztahuje. Toto stanovisko potvrdil i Mezinárodní měnový fond (MMF). Dluhopisy vydala vláda prezidenta Viktora Janukovyče v prosinci 2013, necelé dva měsíce předtím, než byla svržena.

Ukrajina se nachází v politické krizi

Vztahy mezi Ruskem a Ukrajinou jsou na bodu mrazu a Ukrajina až do rozhodnutí MMF odmítala s Ruskem jednat o jiném způsobu restrukturalizace dluhu, než jaký dohodla s dalšími věřiteli. Nyní však Ukrajině hrozí, že pokud s Ruskem jednat nebude, mohla by přijít o přístup k finanční pomoci od MMF.

Ukrajinou v současnosti zmítá politická krize. Vláda v úterý přežila pokus o odvolání, poslanci ale kabinet premiéra Arsenije Jaceňuka tvrdě kritizovali a vyjádřili nespokojenost s prací vlády.

Koalici dnes kvůli podezření, že hlasy některých členů zákonodárného sboru nebyly započítány, opustila strana Vlast expremiérky Julije Tymošenkové. Vládní koalici i tak ve sněmovně zůstává většina.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video