Muslimští intelektuálové: Neničte Alláhovy dary, vzdejte se fosilních paliv | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Muslimští intelektuálové: Neničte Alláhovy dary, vzdejte se fosilních paliv

Muslimští intelektuálové: Neničte Alláhovy dary, vzdejte se fosilních paliv
Sympozium muslimských intelektuálů
• 
ZDROJ: Islamic Relief

ČTK

Skupina islámských vědců a duchovních požaduje, aby svět nejpozději do roku 2050 zcela skoncoval s fosilními palivy a veškerou energii čerpal z obnovitelných zdrojů. Požadavky sepsali v osmistránkové deklaraci, kterou dnes přijali na mezinárodním sympoziu v Istanbulu. Apelují přitom i na zhruba 1,6 miliardy muslimů, kteří ve světě žijí, aby i oni dělali pro ochranu klimatu víc. Akci svolala humanitární organizace Islamic Relief.

Výzva je dalším příkladem náboženské angažovanosti v boji se změnami klimatu před důležitým klimatickým summitem OSN, který se bude v prosinci konat v Paříži. V červnu hlava římskokatolické církve, papež František, vyzval ve své encyklice o životním prostředí světové vůdce, aby vyslyšeli „pláč země a pláč chudých“. Encyklika je nejautoritativnější dokument, jaký může papež vydat.

Na rozdíl od římskokatolické církve je islám vysoce decentralizovaným náboženstvím a nemá jedinou uznávanou autoritu. Muslimští odborníci z 20 zemí světa se ale na jednání v Istanbulu shodli na deklaraci, kterou přijalo 60 účastníků, včetně nejvyšších náboženských autorit v Ugandě a Libanonu.

Katastrofální následky

„Nadměrné znečištění fosilními palivy hrozí zničit dary, které nám propůjčil bůh, kterého známe jako Alláha - dary, jako je fungující klima, zdravý vzduch k dýchání, pravidelná roční období a oceány plné života,“ píše se v prohlášení. Nečinnost při snižování emisí skleníkových plynů souvisejících s lidskou činností, ať už z továren, elektráren či automobilů, by měla pro planetu Zemi katastrofální následky, stojí také v prohlášení, z něhož citovala agentura Reuters.

Prohlášení vyzývá bohaté vlády a země těžící ropu, mezi nimiž je i několik členů ropného kartelu OPEC, kde je islám státním náboženstvím, aby se staly vůdci při postupném snižování emisí skleníkových plynů. To se má uskutečnit co nejrychleji, nejpozději však do poloviny tohoto století.

Zatím však není jasné, jakou váhu bude mít prohlášení pro muslimy při přípravách na klimatický summit v Paříži. Své plány pro boj se změnami klimatu před pařížským summitem zatím představilo asi 50 zemí, jen málo je jich však muslimských, upozorňuje stanice BBC.

Radek Palata: Obamova čistá elektřina jako problém

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!