Muž obviněný z atentátu na Fica jde do vazby

Bezpečnostní opatření u Specializovaného trestního soudu, který rozhodl o vazbě pro muže obviněného z atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica.

Bezpečnostní opatření u Specializovaného trestního soudu, který rozhodl o vazbě pro muže obviněného z atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica. Zdroj: ČTK / Šálek Václav

Slovenská justice poslala do vazby muže obviněného ze středečního atentátu na premiéra Roberta Fica. Rozhodl o tom Specializovaný trestní soud v Pezinku. Řekla to mluvčí tohoto tribunálu zaměřeného na nejzávážnější kriminalitu Katarína Kudjáková. Fica zasáhly čtyři z pěti vypálených střel. Je v nemocnici ve stabilizovaném, ale stále vážném stavu. 

Obviněnému, jímž je 71letý spisovatel a aktivista Juraj Cintula, za pokus o vraždu hrozí 25 vězení nebo doživotí. Uvalení vazby soud zdůvodnil obavou, že by obviněný mohl uprchnout nebo pokračovat v trestné činnosti. Ztotožnil se tak s návrhem žalobkyně.

Cintula měl podle Denníku N přiznat u soudu vinu. Podle mluvčí Kudjákové si ponechal lhůtu na vyjádření, zda proti rozhodnutí o vazebním stíhání podá stížnost k nejvyššímu soudu. Cintulův písemný závazek a návrh, aby na něj místo uvalení vazby dohlížel probační úředník, soudce nepřijal.

Rozhodování soudu provázela mimořádná bezpečností opatření. Do areálu ostraha nevpustila novináře. U vstupu do soudní budovy hlídkovali policisté se samopaly.

Specializovaný trestní soud se sídlem ve městě Pezinok nedaleko Bratislavy se na Slovensku zabývá nejzávažnějšími kriminálními případy včetně úkladných vražd. Právě z tohoto zločinu policie útočníka na Fica obvinila.

Podle dřívějšího vyjádření slovenského ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka byl útok na premiéra politicky motivovaný, protože atentátník vyjádřil nesouhlas s politikou vlády.

Fico je při vědomí, má velké bolesti

Zranění, které utrpěl Fico, je extrémně bolestivé, řekl ministr obrany Robert Kaliňák stanici TA3. Vyzdvihl, že „velmi důležitá je premiérova vynikající fyzická připravenost“, která pomáhá jeho organismu. „Událo se několik zázraků, nedovedu najít slova díků lékařům za to, že se blížíme k pozitivní prognóze,“ dodal ministr.

Převoz Fica do jiné nemocnice je zatím vyloučen. „Jeho stav je nadále vážný,“ uvedl Kaliňák. Zopakoval, že přišly nabídky na převoz do zahraničí včetně České republiky. „Důvěra v lékaře v Banské Bystrici je absolutní,“ podotkl.

Fakultní nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banské Bystrici ke stavu premiéra na Facebooku uvedla, že situace je stabilní, ale nadále vážná. „Pacientův stav se vyvíjí podle očekávání, je při vědomí. Nevyskytly se žádné neočekávané komplikace,“ napsala nemocnice na základě ranního lékařského konzilia.