Na Ukrajině roste riziko hromadného vybírání vkladů | e15.cz

Na Ukrajině roste riziko hromadného vybírání vkladů

Hlavní kyjevské bojiště
Hlavní kyjevské bojiště
• 
ZDROJ: CTK

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Lidé na Ukrajině mohou v blízké budoucnost hromadně vybírat vklady z bank. Riziko neustále roste. Rezervy centrální banky klesají a objem vkladů u bank se za tři dny snížil až o sedm procent, upozornila CNBC.

Rezervy ukrajinské centrální banky se podle nového guvernéra Stepana Kubiva pohybují nyní kolem 15 miliard dolarů (299 miliard korun), na konci ledna činily 17,8 miliardy dolarů. Vklady u bank v období od 18. do 20. února, kdy násilí v zemi dosáhlo vrcholu, podle Kubiva klesly o sedm procent, tedy 30 miliard hřiven (65,3 miliardy korun).

Podle analytiků centrální banka zvažuje, že poskytne půjčky pěti největším bankám v zemi. Důvodem je právě obava, že bankám hrozí tzv. run, tedy situace, kdy střadatelé začnou ve stejnou dobu hromadně vybírat své vklady u banky. Bance tak hrozí, že se ocitne bez peněz a zkrachuje.

Země na pokraji finančního kolapsu?

Výkonný ředitel Spiro Sovereing Strategy Nicholas Spiro CNBC řekl, že Ukrajina je nyní na pokraji finančního kolapsu. Země čelí krizi, která se podobá krizi na rozvíjejících se trzích v 90. letech minulého století.

„Dokonce ani kontrola kapitálu nepomohla podpořit hřivnu. Jak deficit běžného účtu, tak deficit rozpočtu se pohybují kolem osmi procent HDP (hrubého domácí produktu), výběr daní se zhroutil a je zde útok na bankovní sektor, který trpí nedostatkem hotovosti, protože se vybírají vklady kvůli očekávání prudké devalvace měny. Jsme svědky finančního zhroucení,“ prohlásil Spiro. „Kyjev je nyní vydán na milost svým západním spojencům. Je to závod s časem: přijde první splátka západní pomoci natolik rychle, aby odvrátila kompletní kolaps měny a bankovního sektoru?“

Obavy z prudkého vybírání vkladů přiměly na počátku tohoto týdne i některé instituce působící na Ukrajině uzavřít své pobočky a zavést limit pro výběr hotovosti. Některá tato omezení sice již byla tento týden zrušena, banky však zůstávají nadále obezřetné.

Reakce bank: zavírání poboček, limity pro výběry

Italská banka Unicredit zavřela dočasně osm poboček a další pobočky omezily otevírací dobu. Zavedla také limit pro výběr hotovosti na 1500 hřiven (3300 korun) denně pro své zákazníky a 500 denně pro zákazníky jiných bank. Limit sice v pondělí zrušila, jedna pobočka však stále zůstává zavřená.

Největší ruská banka Sberbank přestala na Ukrajině poskytovat úvěry a obnovit poskytování úvěrů chce podle svého prohlášení až ve chvíli, kdy se finanční situace zlepší. Zatím však neomezila limit výběru hotovosti z bankomatů.

Druhá největší ruská banka VTB na dotaz CNBC uvedla, že na Ukrajině nadále běžně funguje. Neupřesnila však, zda již zrušila zavedené limity na výběr hotovosti.

Ukrajinská měna v posledních dnech klesá vůči dolaru a dnes se propadla na nové rekordní minimum. Pokles hřivny má dopad také na ruský rubl, který k dolaru klesl na nejnižší hodnotu za pět let.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery