Na východě Ukrajiny prý do bojů zasahují i těžké zbraně | e15.cz

Na východě Ukrajiny prý do bojů zasahují i těžké zbraně

Zničený tak proruských separatistů
Zničený tak proruských separatistů
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Velení ukrajinské armády a proruští separatisté v Donbasu na východě země se vzájemně obvinili, že navzdory dohodnutému příměří nasazují do bojů i těžké zbraně, které podle mírových dohod z Minsku měly být z fronty staženy. Zároveň Kreml obvinil Kyjev, že neplní mírové dohody, a vyzval Paříž a Berlín, aby se chopily své odpovědnosti jako garanti minské dohody.

„Během uplynulé noci protivník od osmi večer do páté hodiny ráno ostřeloval pozice našich vojsk,“ ohlásila ukrajinská armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. Separatisté podle komuniké vedli palbu nejen z ručních zbraní, ale i z minometů, tanků a raketometů. Terčem palby se stala ves Orechovo v Luhanské oblasti.

Z minometů se prý střílelo také u doněckého letiště. Ukrajinská armáda ohlásila, že odrazila další útok na Šyrokyne u Mariupolu u Azovského moře. Celkem povstalci jen během noci podle Kyjeva porušili příměří v 17 případech.

„Za uplynulých 24 hodin naštěstí nikdo nepadl, šest vojáků bylo zraněno,“ řekl později novinářům armádní mluvčí Andrij Lysenko. Podle ministerstva vnitra povstalecká děla zranila také jednoho civilistu v Dzeržynsku v Doněckké oblasti.

Naopak podle povstaleckého serveru Novorosinform ukrajinská armáda v neděli zasáhla dělostřeleckou palbou nádraží v hlavní povstalecké baště, Doněcku, a vážně je poškodila. Sama noc však podle místní radnice byla klidná, stejně jako dnešní ráno.

Ukrajinská armáda za uplynulých 24 hodin ostřelovala pozice rebelů v 52 případech, a to z houfnic, minometů, tanků a granátometů, řekl dnes zástupce velitele doněckých separatistů Eduard Basurin. Dodal, že pět povstalců utrpělo zranění.

Kreml: Kyjev by měl být potrestán za těžké zbraně

„Jsme krajně znepokojeni pokračujícím ostřelováním těžkými zbraněmi a porušováním minských dohod,“ řekl mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov. Vinu přičetl Kyjevu, který by podle něj měl být logicky potrestán. Odpovědnost za porušování křehkého příměří na východě Ukrajiny ovšem západní země v posledních dnech opakovaně připisují Rusku respektive povstalcům, které Moskva podporuje.

„Bohužel jediné, co můžeme udělat, je vyjádřit politování, že logikou se tu nikdo nechce řídit, ale naopak se všichni snaží obviňovat ze všech smrtelných hříchů Rusko, jakkoli to odporuje logice vývoje událostí,“ prohlásil kremelský mluvčí.

Francie a Německo by se měly zasadit za klid zbraní, tvrdí mluvčí Kremlu

Upozornil také, že garantem minských dohod je kromě Ruska i Francie a Německo, jejichž představitelé se podíleli na jednání v běloruské metropoli, a tak by i tyto země „měly nést svůj díl odpovědnosti za zajištění toho, aby se podmínky (minkých dohod) plnily“. V Minsku minulý měsíc na závěr rokování prezidentů Ruska, Ukrajiny, Francie a německé premiérky podepsali představitelé Kyjeva a povstalců ujednání o postupném urovnání ukrajinské krize.

Ukrajinská média dnes oznámila, že ještě v pátek na východě země zahynuli dva elektromontéři, když jejich auto najelo na minu. V Oděse na jihu Ukrajiny během noci exploze zničila kancelář prokyjevské aktivistky, podle ministerstva vnitra nikdo nebyl zraněn. Policie výbuch vyšetřuje jako teroristický útok, podobně jako při jiných nedávných případech. Konflikt v Donbasu si od loňského dubna vyžádal na šest tisíc mrtvých.

Petr Kališ: Ruské firmy budou v Česku krachovat

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery