Nad Litvou se srazil Albatros s Miragí. Nikdo nezahynul | E15.cz

Nad Litvou se srazil Albatros s Miragí. Nikdo nezahynul

ČTK

Ve vzdušném prostoru nad litevským městem Šiauliai dnes došlo ke kolizi hlídkujícího francouzského stíhacího letounu Mirage s cvičným letounem litevské armády L-39 Albatros. Francouzskému letadlu se podařilo přistát, cvičný letoun české výroby se zřítil. Dva jeho litevští piloti se katapultovali a dopadli nezraněni do jezera Rekyvos.

Podle velitele litevských vzdušných sil se stroje během cvičného letu srazily, okolnosti střetu ale litevský generál neobjasnil. Příčiny incidentu zatím nejsou jasné. Nehoda se odehrála nedaleko letecké základny Zokniai na severu Litvy, která hostí skupinu čtyř francouzských stíhaček. Ty zajišťují v souladu s programem Severoatlantické aliance leteckou ochranu vzdušného prostoru pobaltských zemí, které nemají potřebné vlastní vzdušné síly.

Podle vrchního velitele litevského letectva Arvydase Pociuse se piloti Albatrosu po kolizi s francouzskou stíhačkou postarali o to, aby poškozený stroj při pádu nezpůsobil vážnější škody. Letadlo nasměrovali na močál v okolí jezera, a teprve poté se katapultovali.

Čtětě také:

„Po srážce, k níž došlo během cvičného letu, piloti udělali maximum, aby odvedli stroj od obydlených míst,“ řekl litevský generál. Odmítl však upřesnit, jak se kolize odehrála a zda její příčinou byla technická porucha nebo chyba pilotáže.

V Pobaltí budou hlídkovat i české gripeny

Na hlídkové mise nad pobaltskými státy, které všechny sousedí s Ruskem, vzlétají letouny NATO několikrát týdně. Mluvčí francouzské armády Thierry Burkhard v Paříži řekl, že fungování celkem čtyř francouzských stíhacích letounů v Pobaltí incident nijak neovlivní.

V souladu s programem rotující odpovědnosti států NATO za pobaltský vzdušný prostor budou od září do prosince 2012 v oblasti hlídkovat i čtyři stíhací stroje Jas-39 Gripen české armády.

Český letoun typu L-39ZA Albatros, který litevská armáda při incidentu ztratila, podle agentury BNS prošel v roce 2007 generální opravou. Litva ho získala v roce 1998.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.