NATO bude iráckou armádu cvičit k boji s Islámským státem přímo v zemi | E15.cz

NATO bude iráckou armádu cvičit k boji s Islámským státem přímo v zemi

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Severoatlantická aliance začne v lednu s výcvikem příslušníků irácké armády přímo v Iráku. Novinářům to po středečním a dnešním jednání ministrů obrany členských zemí NATO řekl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Aliance už pomohla s výcvikem stovek iráckých důstojníků, cvičení se ale dosud konala například v Jordánsku či v evropských zemích.

"Je to důležitý příspěvek k boji s Islámským státem (IS)," prohlásil Stoltenberg. Připomněl také, že NATO nyní poskytuje své radarové letouny AWACS přímo pro potřeby mezinárodní koalice, která s teroristickou organizací bojuje.

Generální tajemník NATO připomněl, že do koalice se zapojili všichni členové organizace. "Poskytujeme i přímou podporu. Právě výcvikem iráckých důstojníků, který posílíme a začneme s ním také v Iráku, nejen v Jordánsku," poznamenal Stoltenberg.

NATO podle něj bude dál vyhodnocovat, co je ještě možné v boji proti IS udělat a není tak v budoucnu vyloučené posílení právě výcviku v Iráku. Před nynější ministerskou schůzkou upozorňovali diplomaté na možné vysoké náklady takového kroku, především kvůli nutným bezpečnostním opatřením.

Stoltenberg připomněl, že NATO podporuje a spolupracuje také s "ostrovy stability" v širším regionu, jako je právě Jordánsko nebo Tunisko. "Jejich podpora je důležitým příspěvkem k tomu, aby tyto země stabilní zůstaly a s terorismem dokázaly samy bojovat," vysvětlil.

Irácká armáda s podporou vzdušných útoků této koalice už několik dní útočí na pozice IS v okolí významného města Mosulu, ovládaného radikály od roku 2014. Irácká armáda a její spojenci se přibližují k Mosulu z několika směrů.

Ofenzívy, která začala 17. října, se účastní asi 25 tisíc iráckých vojáků, oddíly kurdských pešmergů, bojovníci sunnitských kmenů a šíité, jejichž účast povolil stát. OSN začala zveřejňovat zprávy o krutostech, jichž se IS dopouští při ústupu na civilistech.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video