NATO rozšiřuje misi, bude operovat v řeckých i tureckých vodách | E15.cz

NATO rozšiřuje misi, bude operovat v řeckých i tureckých vodách

Lodě NATO, ilustrační foto
Lodě NATO, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Wikimedia Commons

ČTK

Severoatlantická aliance dnes oznámila rozšíření své námořní mise v Egejském moři, která má zabránit pašování migrantů. NATO bude nově moci operovat i v řeckých a tureckých teritoriálních vodách, což je 12 námořních mil (asi 22 kilometrů) od pobřeží. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg uvedl, že do oblasti budou vyslány i další lodě, které se připojí ke třem plavidlům, jež tam již nyní operují.

Stoltenberg rozšíření mise vítá. Nově podle něj půjde také o větší spolupráci s agenturou EU pro ochranu unijních hranic Frontex. „Lodě NATO již shromažďují informace a provádějí monitorování v Egejském moři. Jejich aktivita bude nyní rozšířena i do teritoriálních vod,“ uvedl Stoltenberg. Velitelé NATO podle něj své operace koordinují s řeckými i tureckými představiteli a pobřežní stráží.

„Účelem nasazení NATO není zastavit či vracet lodě s migranty, ale pomoci našim spojencům Řecku a Turecku, stejně jako Evropské unii, v jejich snaze bojovat s pašováním lidí a zločineckými sítěmi, které ještě více rozdmýchávají současnou krizi,“ dodal šéf NATO. Podle Stoltenberga je mise dobrým příkladem toho, jak mohou NATO a Evropská unie spolupracovat, aby společně čelily problémům.

Desítky tisíc migrantů

Rozšíření mise přichází poté, co ministři obrany aliance 11. února schválili okamžité vyslání tří lodí NATO do Egejského moře. Jeho část mezi Řeckem a Tureckem, dvěma členskými státy NATO, je hlavní oblastí, ve které operují pašeráci lidí, kteří do Evropy dostávají desítky tisíc migrantů.

„Nyní jdeme ještě dál tím, že budeme podnikat dvě nové věci,“ řekl Stoltenberg v rozhovoru s agenturou AP. „Dostaneme se do řeckých a tureckých teritoriálních vod a zároveň jsme se shodli s Frontexem na tom, jak budeme spolupracovat a sdílet informace, aby to, co děláme, bylo mnohem efektivnější,“ dodal šéf NATO.

V Egejském moři nyní operují německá, kanadská a turecká loď. Vyslání jednoho plavidla již potvrdila Francie a očekává se, že další spojenci budou následovat, upřesnil Stoltenberg.

Důležitý příspěvek

Spolupráci mezi Frontexem a NATO dnes uvítali i šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová a eurokomisař pro migraci a vnitřní záležitosti Dimitris Avramopulos. „Rozhodnutí NATO pomáhat s prováděním průzkumných operací a monitorováním a sledováním nelegálních přechodů v Egejském moři je důležitým příspěvkem v mezinárodním úsilí o potlačení nelegální migrace,“ uvedli ve svém prohlášení.

Sebezničení není nutné. Austrálie ukazuje cestu, jak zpomalit imigraci

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.