Navalnyj: Zábor Krymu byl ilegální, Kyjev ho ale zpět nedostane

Alexej Navalnyj

Alexej Navalnyj Zdroj: ctk

Ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj považuje ruský zábor Krymu za nezákonný, pod kontrolou Moskvy ale podle něj poloostrov v dohledné době nepochybně zůstane. Známý bloger a odpůrce Kremlu to řekl ruské rozhlasové stanici Echo Moskvy.

„Anexe Krymu proběhla v křiklavém rozporu se všemi normami mezinárodního práva,“ konstatoval Navalnyj, jehož někteří ruští komentátoři označují za umírněného ruského nacionalistu. „Reálie jsou ale nyní takové, že Krym je součástí Ruské federace. Nemá smysl si něco jiného nalhávat, neměli by to dělat ani Ukrajinci. Krym zůstane součástí Ruska a už nikdy v dohledné budoucnosti se součástí Ukrajiny nestane,“ zdůraznil.

Kdyby se Navalnyj někdy v budoucnu stal prezidentem, což jeho stoupenci nevylučují, Krym Ukrajině nevrátí. Aby bylo spravedlnosti učiněno za dost, mělo by podle něj být na poloostrově provedeno „skutečné referendum“, aby byly zřejmé preference jeho obyvatel.

Žádná zářivá budoucnost ale podle Navalného Krym nečeká. „Je odsouzen stát se tím, čím se stal severní Kypr,“ řekl ruský opozičník s odkazem na severní část středomořského ostrova okupovanou od 70. let minulého století Tureckem. „Je to divné území, které fakticky nikomu nepatří a nikdo ho neuznává,“ dodal Navalnyj.