Nečas v Afghánistánu: Kábul se zajímá o české bitevníky | E15.cz

Nečas v Afghánistánu: Kábul se zajímá o české bitevníky

Premiér Petr Nečas v Afghánistánu
Premiér Petr Nečas v Afghánistánu
• 
ZDROJ: Generalni stab ACR

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Premiér Petr Nečas (ODS) o víkendu již podruhé nečekaně navštívil české vojáky v Afghánistánu. V sobotu ho v Kábulu přijal prezident Hamíd Karzáí. Nejvyšší afghánský představitel podle Nečase projevil zájem o české podzvukové bitevníky L-159. Politici hovořili také o spolupráci v průmyslu, dopravě a vzdělání.

Zájem o letouny L-159 podle Nečase projevil sám Karzáí. Afghánci prý mají dobré zkušenosti se staršími českými letadly z Aera Vodochody. „Náš letecký průmysl tady má velice dobrou pověst,“ řekl po jednání Nečas. „Uvidíme, jaký bude výsledek,“ dodal.

Češi by se podle něj mohli podílet na rozvoji afghánské dopravní infrastruktury, například na vybudování železniční sítě. „Afghánci potřebují železniční tratě k propojení se střední Asií,“ upřesnil Nečas. Česko je podle něj tradičním budovatelem cementáren a producentem strojírenských výrobků. „V Afghánistánu má ČR po desetiletí jméno jako průmyslová země s kvalitními výrobky a my bychom chtěli na tuto tradici navázat,“ uvedl Nečas.

Podle Nečasových představ by další návštěvu z Česka Kábulu měla doprovázet podnikatelská delegace. „A on to velmi přivítal, aby se už dohodly konkrétní projekty,“ dodal Nečas. Záměr navštívit Afghánistán již před prezidentskou volbou vyslovil současný český prezident Miloš Zeman. Na své zahraniční cesty plánuje brát úspěšné podnikatele. Početná delegace podnikatelů ho doprovázela na první cestu mimo Česko, při níž zamířil do Bratislavy.

Nečas Karzáího také ujistil, že čeští vojáci v neklidné zemi zůstanou i po roce 2014, kdy končí mandát současné spojenecké operace ISAF. Nadále budou cvičit afghánské ozbrojené síly. „Počítáme tady s další postupně klesající účastí. Nicméně i po roce 2014 Česká republika počítá, že se výcviku afghánských ozbrojených sil zúčastní,“ řekl. České vojáky premiér navštívil v neděli. Nejprve zamířil do provincie Vardak, posléze do Lógaru.

Náčelník generálního štábu Petr Pavel v Kábulu řekl, že Česká republika předběžně počítá s nasazením do 150 vojáků v rámci nové mise, jejíž pracovní název je Resolute Support. Přesnou podobu mandátu mise posuzuje vedení Severoatlantické aliance. Češi se budou podílet na výcviku bezpečnostních složek a zřejmě také budou moci nasadit své „speciály“ v boji proti nepříteli.

Nečas v Kábulu nabídl Karzáímu také pomoc ve školství. Praha by mohla přijmout až několik desítek studentů z Afghánistánu, zejména na lékařské fakulty. Nyní v Česku studuje pouze několik afghánských studentů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video