Němci si půjčují nejvýhodněji v historii, i díky teroristickým útokům | E15.cz

Němci si půjčují nejvýhodněji v historii, i díky teroristickým útokům

Květiny po útocích v Paříži před francouzskou ambasádou v Berlíně
Květiny po útocích v Paříži před francouzskou ambasádou v Berlíně
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německo si nikdy nebylo schopno půjčovat peníze tak výhodně jako nyní, napsal dnes americký zpravodajský server CNN. Výnosy krátkodobých dluhopisů německé vlády klesly na rekordní minimum. Podle analytiků za to zčásti můžou páteční teroristické útoky v Paříži.

Výnosy krátkodobých německých státních dluhopisů byly už dříve v záporném pásmu. Během dneška se ale výnosy dvouletých německých dluhopisů propadly až na rekordní minimum 0,385 procenta, vyplývá z údajů agentury Reuters. Záporný výnos znamená, že investoři přicházejí o peníze a platí Německu za to, že mu mohou půjčit.

Výnos později stoupl zpět na minus 0,37 procenta. Stalo se tak po nečekaně slabé aukci německých cenných papírů. Berlín v ní prodal státní dluhopisy se splatností dva roky v objemu přes čtyři miliardy eur. Vláda měla v plánu prodat dluhopisy za pět miliard eur. Získala však nabídky pouze za 4,4 miliardy eur.

Německé dluhopisy se považují za jedny z nejbezpečnějších cenných papírů na světě a investoři, kteří reagují na politickou či ekonomickou nestabilitu, s jejich nákupem často příliš neotálejí. Větší poptávka pak znamená, že vláda může nabídnout nižší úrokovou sazbu.

Útoky v Paříži, ke kterým se přihlásilo radikální hnutí Islámský stát, však podle analytiků zvyšují šance, že Evropská centrální banka (ECB) v prosinci ve snaze podpořit ekonomiku a inflaci v eurozóně ohlásí další nákupy státních dluhopisů nebo opětovné snížení úrokových sazeb. To by obratem vedlo k dalšímu poklesu výnosů.

„ECB může pozorovat, že páteční teroristické útoky ve Francii zvyšují nebezpečí nižšího růstu a inflace v eurozóně, což by mohlo mít určitý záporný krátkodobý dopad na ekonomickou aktivitu,“ napsal podle cnn.com tento týden ekonom Howard Archer ze společnosti IHS Global Insight.

Výnosy desetiletých německých dluhopisů dnes klesly o dva procentní body na 0,51 procenta. Během dne se přitom propadly až na 0,495 procenta, což bylo minimum za téměř tři týdny.

Daniel Gros: Německou ekonomiku čeká období loudavého výkonu

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video