Němci vidí v Íránu obchodní příležitosti. Návrat do země chystá řada firem | E15.cz

Němci vidí v Íránu obchodní příležitosti. Návrat do země chystá řada firem

Teherán, Írán
Teherán, Írán
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: ninara; Flickr.com

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vývoz z Německa do Íránu by díky uzavřené jaderné dohodě mezi Teheránem a šesticí světových velmocí mohl v příštích letech vzrůst až na čtyřnásobek. Odhadují to německá průmyslová sdružení. Německo má největší ekonomiku v Evropské unii a závisí na ní i mnoho firem v České republice.

„Velké příležitosti pro německé výrobce strojů a zařízení skýtá především modernizace ropného odvětví,“ uvedl dnes podle agentury Reuters šéf Svazu německého průmyslu (BDI) Ulrich Grillo.

Export z Německa do Íránu by podle jeho odhadů mohl stoupnout ve střednědobém výhledu na více než deset miliard eur (téměř 271 miliard korun) z loňských 2,4 miliardy eur (65 miliard korun). Prospěch by prý v této souvislosti mohl mít automobilový a chemický průmysl, sektor obnovitelných energií či zdravotní péče.

Podle Volkera Treiera, který v Německé průmyslové a obchodní komoře (DIHK) vede exportní oddělení, by se objem německého exportu do Íránu mohl zdvojnásobit na zhruba pět miliard eur během pouhých dvou let, nikoli během pěti let, jak předpokládal ještě v únoru.

Jaderný program výměnou za zrušení sankcí

Světové mocnosti se po více než deseti letech jednání dohodly s Teheránem na omezení jeho jaderného programu. Dohoda má výměnou za to vést k rychlému odvolání ekonomických sankcí proti Íránu, který je jedním z členských států ropného kartelu OPEC. Íránu to především umožní získat více peněz zvýšeným vývozem ropy. Západní sankce, uvalené na Írán v roce 2012, snížily vývoz ropy z této země na polovinu, respektive na něco přes jeden milion barelů denně. Dohoda také podle Reuters povede k odvolání zbrojního embarga vůči Íránu.

Na návrat íránské ropy na trh se začaly chystat rafinerie ve Středomoří, pro které by to mohlo znamenat vyšší zisky. „Těšíme se, až se Írán vrátí na trh,“ uvedl mluvčí největší řecké rafinerie Hellenic Petroleum.

Historický milník, tvrdí italská Eni

Za historický milník označila dnešní dohodu italská ropná a plynárenská společnost Eni, která investice v Íránu přerušila v roce 2001. Její mluvčí uvedl, že pokud budou restrikce zrušeny a Teherán přijde s příznivějšími smluvními podmínkami odpovídajícími mezinárodním standardům, podnik zváží, zda v Íránu opět investovat.

Italská exportní úvěrová agentura SACE mezitím uvedla, že postupné rušení protiíránských sankcí by mohlo zvýšit objem vývozu z Itálie do Íránu v příštích čtyřech letech o tři miliardy eur.

Íránský trh láká řadu automobilek

Pokrok ve vlastních rozhovorech s íránskou automobilkou Iran Khodro si od průlomu v jaderných jednáních slibuje francouzský výrobce automobilů PSA Peugeot Citroën. Francouzská firma uvedla, že jednání s jejím dlouhodobým partnerem o novém společném podniku jsou v pokročilé fázi. Jaderná dohoda Západu s Íránem by měla pomoci rozhovory posunout výrazně kupředu, řekl regionální šéf PSA Jean-Christophe Quémard.

Na návrat do Íránu se podle expertů už nějaký čas chystají i jiné západní automobilky, včetně německého Volkswagenu či amerického Fordu. Obě firmy dnes uvedly, že v Íránu teď nemají žádné obchodní aktivity.

Francouzské, italské či německé podniky ale v Íránu čeká konkurence ze strany čínských, korejských, blízkovýchodních a dalších firem, které zaplnily místo uvolněné následkem protiíránských sankcí západními podniky.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video