Německá ekonomika zpomalila růst na 0,3 procenta | E15.cz

Německá ekonomika zpomalila růst na 0,3 procenta

Přístav v Hamburku (ilustrační foto)
Přístav v Hamburku (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: Lorenzo Caleca via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německá ekonomika v prvním čtvrtletí zpomalila mezičtvrtletní růstové tempo na 0,3 procenta po vzestupu o 0,7 procenta v předešlých třech měsících. Oznámil to v předběžném odhadu spolkový statistický úřad. V meziročním srovnání se hrubý domácí produkt (HDP) největší evropské ekonomiky zvýšil o 1,1 procenta po růstu 1,6 procenta v závěru loňského roku.

Růst na počátku roku byl slabší, než se očekávalo. Analytici dotázaní agenturou Reuters v průměru odhadovali zvýšení HDP o 0,5 procenta. Německou ekonomiku, na níž je závislá i řada českých firem, nadale nejvíce hnala vzhůru domácí spotřeba, která je důsledkem vysoké zaměstnanosti a růstu mezd. Vedle soukromé a veřejné spotřeby rostly v prvním čtvrtletí výrazně také investice, uvedl úřad bez konkrétního vyčíslení.

Zahraniční obchod, který byl v minulosti hlavním tahounem růstu, je ale nyní jeho brzdou. Německý vývoz sice rostl, ještě výrazněji se ale zvyšoval dovoz, uvedl úřad.

Za celý loňský rok ekonomika expandovala o 1,6 procenta. Německá vláda zvýšila minulý měsíc odhad letošního růstu domácí ekonomiky na 1,8 procenta a se stejným tempem růstu počítá také příští rok. Přední německé hospodářské instituty nyní předpokládají v letošním roce expanzi o 2,1 procenta.

Německá ekonomika se loni jen těsně vyhnula recesi, která se většinou definuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou. Ve druhém a třetím čtvrtletí ji totiž zasáhl hospodářský útlum klíčových obchodních partnerů v eurozóně. Negativní dopad měla také ukrajinská krize, která vedla k prudkému poklesu německého exportu do Ruska. Na konci roku se však ekonomice podařilo opět silně oživit.

Inflace v Německu se v dubnu zvýšila na 0,5 procenta
Meziroční míra inflace v Německu se v dubnu dál zvýšila a dosáhla 0,5 procenta proti březnové úrovni 0,3 procenta. Cenová hladina se proti březnu nezměnila, sdělil v dnešních konečných údajích spolkový statistický úřad. Původně úřad odhadl meziroční inflaci na 0,4 procenta.
Meziměsíčně ceny v Německu podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie o 0,1 procenta klesly. Meziročně pak inflace v tomto měření zrychlila na 0,3 procenta z březnových 0,1 procenta.
V lednu největší ekonomika eurozóny poprvé od roku 2009 sklouzla do cenové deflace, zejména kvůli výraznému zlevnění benzinu. Jeho ceny se ale v dalších měsících pod vlivem zotavování cen ropy začaly zvyšovat.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video