Německo by bralo posily z jihu, němčinu však poráží angličtina | E15.cz

Německo by bralo posily z jihu, němčinu však poráží angličtina

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Igor Záruba

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nezaměstnanost v eurozóně, která se vyšplhala na patnáctileté maximum, dělí klub společné měny na ty, kteří na tom nejsou až tak zle, a na zbytek, který má velký problém. Německo, jež patří do lepší skupiny, nepokrytě zvažuje, jak využít situaci k oboustrannému prospěchu.

Několik dní poté, co si tamní odborový svaz zaměstnanců ve veřejných službách Verdi vymohl přidání na platech o 6,3 procent a nepřímo nahrál vyšší poptávce po levnější pracovní síle na jihu kontinentu, tak přicházejí s návrhy politici vládnoucí strany CDU.

Podle nich by jedním z východisek mohla být pracovní imigrace do Spolkové republiky, spojená s důkladnou přípravou tohoto kroku. „Pokud k nám přijdou pracovat mladí lidé z jiných evropských států, je to příležitost jak pro ně, tak velká pomoc pro nás. Pokud umíte německy, přijďte,“ vyzval například místopředseda frakce CDU ve Spolkovém sněmu Michael Fuchs.

Německo se drží s 5,7procentní mírou nezaměstnanosti u dna pořadí, nejlépe si vede Rakousko (4,2 procenta). Největší armádu lidí bez práce mají Španělsko (23,6 procenta) a Řecko (21 procent). V Evropské unii platí svoboda pohybu pracovních sil. Loni jeho zákaz jako poslední zrušily právě Německo a Rakousko. Omezení trvají v některých odvětvích. Expert Klaus Bade však varuje před velkými očekáváními.

„Německo není pro mnohé první volbou, má tvrdou konkurenci v jiných státech. Zejména v těch, kde se mluví anglicky,“ říká.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.