Německo letos očekává "jen" 300 tisíc migrantů | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Německo letos očekává "jen" 300 tisíc migrantů

Německo letos očekává "jen" 300 tisíc migrantů
Migranti v severořeckém pohraničním městě Indomeni
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Podle odhadu šéfa spolkového úřadu pro migraci by letos do Německa mohlo dorazit maximálně 300 tisíc migrantů. To je necelá třetina loňského počtu. Odhad vydal deník Bild. Loni podle něho přišel do země méně než milion běženců a ekonomických uprchlíků. Německá média přitom obvykle udávají počet 1,1 milionu.

„Letos se připravujeme na 250 tisíc až 300 tisíc uprchlíků,“ řekl ředitel úřadu Frank-Juergen Weise, podle něhož nehrozí překročení horní hranice tohoto rozmezí. Pokud by přeci jen přišlo více uprchlíků a migrantů, dostane se úřad pod tlak, připustil Weise. Němečtí představitelé včetně kancléřky Angely Merkelové čelí od veřejnosti tlaku na omezení počtu migrantů v zemi, která je nejčastějším cílem lidí směřujících do Evropy zejména přes Středomoří či Balkán.

Migrace do Německa výrazně poklesla, od začátku roku přišlo 200 tisíc lidí

Německý vicekancléř Sigmar Gabriel v této souvislosti zkritizoval Merkelovou, že podcenila migrační vlnu a náročnost integrace rekordního množství cizinců přicházejících do Německa. „Vždycky jsem říkal, že je nemyslitelné, aby Německo každý rok přijímalo milion lidí,“ řekl Gabriel v sobotním výňatku z chystaného rozhovoru s televizí ZDF.

Rok před parlamentními volbami se předseda sociálních demokratů, kteří tvoří s křesťanskými demokraty Merkelové velkou koalici, pustil do kritiky kancléřky z podobných pozic jako sílící protiimigrační Alternativa pro Německo. Gabriel rovněž prohlásil, že Merkelová sice stále opakuje, že Německo situaci zvládne, avšak zatím místo slov žádné činy nenabídla.

Podle německých úřadů v současnosti přichází do země okolo 16 tisíc imigrantů měsíčně, zatímco v době vrcholícího přílivu loni v listopadu to bylo přes 200 tisíc.

Weise přiznal, že začlenění nově příchozích do pracovního trhu bude velmi drahé a časově náročné. Celých 70 procent imigrantů, kteří v posledních letech přišli do země, je podle něho schopno práce a bude pobírat sociální dávky během doby, co si bude hledat zaměstnání. Weise zpochybnil obecně uváděná data o loňském počtu migrantů a běženců v Německu. „Přesná čísla budeme mít brzy, ale je jisté, že do Německa přišlo méně než milion lidí,“ řekl.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!