Německo nebude příští rok vracet běžence do Sýrie, tvrdí Die Welt | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Německo nebude příští rok vracet běžence do Sýrie, tvrdí Die Welt

Německo nebude příští rok vracet běžence do Sýrie, tvrdí Die Welt
Syrští běženci
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Ani v příštím roce nebude Německo vracet běžence ze Sýrie do jejich původní vlasti. Podle deníku Die Welt se na tom dohodl ministr vnitra Thomas de Maiziére se svými kolegy z jednotlivých spolkových zemí. Politici nechtějí provádět repatriace, protože v Sýrii pokračuje občanská válka.

Podle německých azylových zákonů může spolkové ministerstvo vnitra rozhodnout o zastavení repatriací do některé země, pokud v ní hrozí uprchlíkům „konkrétní a vážné nebezpečí“. Zastavení repatriací ale podle zákona neznamená automatické udělování azylu běžencům. Podle Die Welt nevrací Německo uprchlíky do Sýrie už od roku 2012.

Letos v srpnu vydal Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) vnitřní směrnici, kterou umožnil, aby německé úřady přímo rozhodovaly o udělení azylu Syřanům, i když tito lidé nevstoupili na území Evropské unie v Německu. Podle statistik ministerstva vnitra přitom většina Syřanů azyl v zemi skutečně získá.

Rekordní příliv

Po zveřejnění vnitřní směrnice BAMF mnoho běženců, kteří se do té doby zdržovali v Maďarsku, získalo dojem, že je Německo automaticky přijme. V následujících týdnech se jich desítky tisíc přesunuly vlakem přes Rakousko do Bavorska.

Německo tak v září zažilo rekordní příliv běženců, podle oficiálních údajů se jich v zemi zaregistrovalo 170 tisíc. Celkový počet lidí, kteří minulý měsíc do Německa přišli, je ale vyšší, bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann ho odhadl na 270 tisíc.

Ministerstvo vnitra také přiznalo, že informace o snadnějším získání azylu pro Syřany vede mnoho uprchlíků k tomu, že se za běžence z této blízkovýchodní země vydávají. Zhruba třetina uprchlíků, kteří se prohlásili za Syřany, ve skutečnosti z této země nepochází, někteří z nich údajně ani nemluví arabsky.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!