Německo za letošní rok eviduje milion migrantů, vláda čekala 800 tisíc | E15.cz

Německo za letošní rok eviduje milion migrantů, vláda čekala 800 tisíc

Německo za letošní rok eviduje milion migrantů, vláda čekala 800 tisíc
Uprchlíci v Německu
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Tři týdny před koncem roku dosáhl počet uprchlíků, kteří letos přišli do Německa, oficiálně hranice jednoho milionu. Tolik žadatelů o azyl bylo k dnešnímu dni zaevidováno systémem první registrace EASY a poté přiděleno jednotlivým spolkovým zemím, informovala bavorská ministryně sociálních věcí Emilia Müllerová. Za celý loňský rok německé úřady zaregistrovaly 238 676 migrantů.

Jenom v listopadu bylo v Německu nově zaregistrováno více než 200 tisíc uchazečů o azyl. Jejich příliv tak podle ministryně předčí všechny prognózy. Spolková vláda letos původně očekávala příchod zhruba 800 tisíc běženců, ale někteří politici už před časem odhadovali, že bude překonána milionová hranice.

Německý ministr vnitra Thomas de Maizière už v pondělí podotkl, že původně odhadovaný počet imigrantů byl překročen „kvůli obzvlášť rostoucím číslům od poloviny srpna“.

V pondělí přitom ještě spolkové ministerstvo vnitra hovořilo o více než 964 tisíc nově příchozích migrantů od počátku letošního roku. Během listopadu pak úřady zaregistrovaly rekordních 206 101 žadatelů o azyl.

Německo letos deportovalo 15 tisíc migrantů. Je to jen zlomek, přiznávají politici

Odborníci se podle agentury DPA přou, jak přesná jsou čísla uváděná systémem EASY. Někteří experti tvrdí, že skutečné počty jsou ještě vyšší, protože kvůli přetíženosti úřadů může trvat týdny, než je uprchlík registrován. Jiní se naopak domnívají, že ve skutečnosti je číslo nižší, protože se stává, že migranti jsou registrováni vícekrát.

Müllerová dnes zopakovala požadavek své strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU), aby si Německo stanovilo limit pro přijímání uprchlíků v příštím roce. „Potřebujeme teď naléhavěji než kdy jindy horní hranici pro přijímání uprchlíků, protože Německo nemůže tyto příchody trvale brát na svá bedra,“ prohlásila ministryně.

Německo je hlavní cílovou zemí pro uprchlíky, kteří nyní v nebývalém množství přicházejí do Evropské unie především z Blízkého východu a severní Afriky.

Nejhlasitějším zastáncem pomoci uprchlíkům je kancléřka Angela Merkelová, která za to sklízí kritiku. Německé úřady koncem srpna přestaly vůči běžencům ze Sýrie uplatňovat společnou evropskou azylovou politiku a přestaly je vracet do zemí, v nichž poprvé vstoupili na území EU. Počátkem listopadu ale Německo oznámilo, že syrské běžence začne opět vracet.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!