Německo zpřísňuje zákon o zahraničních investicích do obrany nebo energetiky | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Německo zpřísňuje zákon o zahraničních investicích do obrany nebo energetiky

Německo zpřísňuje zákon o zahraničních investicích do obrany nebo energetiky
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Německá vláda se po dlouhých debatách shodla na návrhu zpřísnění podmínek pro zahraniční investice do bezpečnostně citlivých hospodářských sektorů německé ekonomiky. Návrh, který má podle sobotní zprávy listu Handellsblatt ve středu projednat kabinet, výrazně zvyšuje vládní kontrolu nad zahraničními investicemi. Berlín by napříště mohl kontrolovat a vetovat obchody, které zahrnují nákup nejméně deseti procent kapitálu německé společnosti subjektem z nečlenské země EU. Dosud činí tato hranice 25 procent.

Snížená desetiprocentní hranice by se vztahovala jen na bezpečnostně citlivé oblasti, jako například obrana, nebo takzvané kritické infrastruktury. K těm patří například producenti energií, vodovodní sítě, elektronické platební systémy, nemocnice a doprava. Plánované snížení hranice hodnoty obchodů, které mohou být předmětem ministerského veta, je tvrdší než představa ministra hospodářství Petera Altmaiera, který usiloval o snížení na 15 procent.

Svůj záměr Altmaier odůvodňoval přáním vlády získat možnost bližší kontroly společností v oblasti obrany a zásadně důležité infrastruktury a dalších civilních technologií, které jsou pro bezpečnost důležité. Nová verze zákona se bude vztahovat na společnosti, které se zabývají mimo jiné odposlechem v telekomunikacích, kontrolními systémy pro elektrárny, dodávkami pitné vody a čištěním odpadních vod.

Železničáři si po stávce vybojovali u Deutsche Bahn zvýšení platů

V pozadí daných plánů jsou sílící snahy Německa zastavit čínské investice, zejména do zmíněných oblastí.

Političky z řad Zelených Kerstin Andreaeová a Katharina Drögeová reformní plány "v zásadě" uvítaly. Podle nich nejde o zastrašení zahraničních investorů, nýbrž o "zdravý pohled na rozvoj průmyslu a ochranu klíčových průmyslových odvětví. A k tomu potřebujeme transparentní a spolehlivý rámec."

Nástupkyně Merkelové má jiný přístup než kancléřka, říká analytička Lizcová

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!