Německý vývoz i průmyslová výroba nečekaně klesly. Ekonomové viní Trumpův protekcionismus | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Německý vývoz i průmyslová výroba nečekaně klesly. Ekonomové viní Trumpův protekcionismus

Německý vývoz i průmyslová výroba nečekaně klesly. Ekonomové viní Trumpův protekcionismus
Volkswagen
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Německý export i průmyslová výroba se v červenci nečekaně snížily. Statistický úřad oznámil, že vývoz klesl o 0,9 procenta a výroba o 1,1 procenta, zatímco analytici očekávali v obou případech vzestup. Podle analytiků je zřejmé, že ochranářská politika prezidenta Spojených států Donalda Trumpa už má na největší evropskou ekonomiku negativní dopady.

Vývoz po očištění od sezonních vlivů se v červenci snížil o 0,9 procenta, zatímco dovoz o 2,8 procenta vzrostl, což bylo největší zvýšení za téměř čtyři roky. Analytici v anketě agentury Reuters přitom u obou očekávali růst o 0,2 procenta. Dovoz dosáhl rekordní hodnoty 94,5 miliardy eur (2,4 bilionu korun), a obchodní přebytek se tak snížil na 15,8 miliardy z červnových 19,3 miliardy eur.

Prezident Trump vyvolal obchodní spory s Čínou, Evropou a dalšími regiony, když uvalil vysoká cla na dovoz široké škály produktů. Chce tím splnit svůj slib, že ochrání americká pracovní místa před tím, co nazývá nekalými obchodními praktikami.

Merkelová: Vztahy Česka a Německa jsou výborné, sporným bodem zůstávají běženci

Ministerstvo hospodářství dnes oznámilo, že průmyslová výroba klesla o 1,1 procenta. Analytici podle Reuters očekávali růst, a to o 0,2 procenta. Průmyslové zakázky pak po červnovém propadu, který byl zpřesněn na 3,9 procenta, v červenci klesly o 0,9 procenta.

Ministerstvo nicméně předpokládá, že průmysl se po nevýrazném začátku třetího čtvrtletí, kdy byly úřady zahlceny registracemi nových aut, záhy zotaví. Optimistický je také ekonomický institut Ifo, který zvýšil odhad růstu německé ekonomiky na letošní rok na 1,9 procenta, zatímco dosud počítal se zvýšením o 1,8 procenta.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!