Neotřelé zajištění proti inflaci? Maledivy "prodávají" své ostrovy, i za cenu malého pražského bytu

Maledivy jsou ostrovním státem na jihu Asie v Indickém oceánu. Země je nejníže položeným státem světa. Pokud hladina oceánu stoupne, hrozí, že všechny ostrovy zmizí pod vodou.

Maledivy jsou ostrovním státem na jihu Asie v Indickém oceánu. Země je nejníže položeným státem světa. Pokud hladina oceánu stoupne, hrozí, že všechny ostrovy zmizí pod vodou. Zdroj: profimedia.cz

Maledivy
Ostrov Conrad Maledives Rangali
Hotelový resort Velaa Private Island na Maledivách
Maledivy
Maledivy
11
Fotogalerie

Maledivská vláda dá v aukci do pronájmu 16 z více než tisícovky svých většinou neobydlených ostrovů. Úspěšní dražitelé je získají na 50 let pod podmínkou, že na nich postaví hotel s alespoň stolůžkovou kapacitou. Kabinet doufá, že se mu tak podaří povzbudit turistický ruch poškozený pandemií, řekl jeho představitel agentuře DPA.

Ostrov v Indickém oceánu na jihu Asie o rozloze 1,2 hektaru se nabízí za 210.000 dolarů (4,4 milionu Kč), o něco větší o 10,4 ha je k mání za 1,5 milionu dolarů (31,4 milionu Kč). Zájemci budou ve svých projektech nuceni brát ohled na tamní citlivé ekosystémy. Měli by využívat energii z obnovitelných zdrojů a zhruba polovina zdejší vegetace má zůstat nedotčená.

Přihlášky je možné podávat do 10. června. Z výhry se ale nutně nebude těšit ten, kdo za pronájem ostrova nabídne nejvíce. Vláda vytvořila bodový systém, kde je 60 bodů za nejvyšší nabídku, 20 bodů pokud projekt zaměstná alespoň ze 70 procent místní - z toho nejméně pět procent žen - a deset bodů může zájemce získat, pokud vloží peníze do vládního fondu turistiky. Ministerstvo cestovního ruchu doufá, že tak v příštích třech letech vznikne 3700 dalších lůžek, která s sebou přinesou investice za 370 milionů dolarů.