Nesplnění rozpočtových cílů bude bez sankcí, rozhodl Brusel | E15.cz

Nesplnění rozpočtových cílů bude bez sankcí, rozhodl Brusel

Eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti Jyrki Katainen uvedl, že Evropská komise nepřistoupí k žádným sankcím, pokud někdo nedosáhne na rozpočtové cíle
Eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti Jyrki Katainen uvedl, že Evropská komise nepřistoupí k žádným sankcím, pokud někdo nedosáhne na rozpočtové cíle
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Evropská komise nebude pokutovat členské země, například Itálii a Francii, které v letošním roce nesplní dohodnuté rozpočtové cíle. Prohlásil to eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti Jyrki Katainen.

V úterý komise předběžně schválila rozpočty Francie a Itálie na příští rok poté, co země slíbily dodatečná opatření ke snížení rozpočtových deficitů. Uvedla také, že u žádného z členských států eurozóny rozpočtové plány na příští rok podle dosavadních zjištění neporušují pravidla EU natolik, aby bylo zapotřebí je odmítnout.

„Chci zdůraznit, že to neznamená, že veškeré rozpočtové plány budou nezbytně shledány za plně vyhovující Paktu stability a růstu,“ prohlásil dnes Katainen. Eurokomisař již v úterý upozornil, že příští měsíc bude podrobná analýza rozpočtových plánů pro příští rok pokračovat a vyjádří se k nim nová Evropská komise, která se ujímá funkce od soboty.

Francie a Itálie slíbily dodatečné úspory

Nynější komise minulý týden vyzvala Francii a Itálii, aby vysvětlily, proč návrhy jejich rozpočtů na příští rok nesplňují dohodnuté cíle. Vlády obou zemí proto v pondělí slíbily dodatečná úsporná opatření. Italský deficit by měl v jejich důsledku klesnout o zhruba 4,5 miliardy eur (125 miliard korun) a francouzský schodek by se měl snížit o 3,6 až 3,7 miliardy eur.

Katainen bude působit i v nové Evropské komisi, a to jako její místopředseda a komisař pro zaměstnanost, růst, investice a konkurenceschopnost. Současného předsedu komise Josého Barrosa od soboty vystřídá bývalý lucemburský premiér Jean-Claude Juncker.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.