Nezaměstnanost roste celosvětově, Evropa si na obrat počká | E15.cz

Nezaměstnanost roste celosvětově, Evropa si na obrat počká

Nezaměstnanost roste celosvětově, Evropa si na obrat počká
Španělsko, ilustrační foto
• 
ZDROJ: barcelonareporter.com

ČTK
vrb

Úsporná opatření ani reformy pracovního trhu nepřispívají k tvorbě nových pracovních příležitostí a na globálním trhu práce naopak vedou k alarmující situaci. Ve své nové výroční zprávě s názvem World of Work Report 2012 to konstatuje Mezinárodní organizace práce (ILO). Zpráva upozorňuje, že konec globální krize na trhu práce je zatím v nedohlednu a v některých zemích kvůli tomu hrozí sociální nepokoje.

Ve vyspělých zemích, především pak v těch evropských, se zaměstnanost na předkrizovou úroveň roku 2008 podle ILO asi nevrátí dřív než v roce 2016. To je o dva roky později, než organizace dosud předpokládala. K horšímu výhledu ji vede především pokles ekonomické aktivity.

ILO odhaduje, že v celém světě bylo na konci loňského roku 196 milionu nezaměstnaných a letos jejich počet vzroste na 202 milionů. To znamená, že celosvětová míra nezaměstnanosti bude činit 6,1 procenta.

Čtěte také:

Lék na nezaměstnanost: kratší pracovní týden za stejný plat

Další hrozivé číslo ze Španělska: práci nemá čtvrtina lidí

„Úsporná opatření větší hospodářský růst nepřinesla,“ řekl šéf institutu ILO pro mezinárodní studia práce Raymond Torres. „Špatně nastavené reformy trhu práce nemohou fungovat ani krátkodobě. Takové reformy v krizových situacích mají tendenci vést k ještě většímu úbytku pracovních míst a jen k omezené tvorbě míst nových, alespoň v krátkodobém výhledu,“ řekl Torres, který je hlavním autorem zprávy.

Vztah vývoje nezaměstnanosti a investic ve vybraných zemích

Vztah vývoje nezaměstnanosti a investic ve vybraných zemíchVztah vývoje nezaměstnanosti a investic ve vybraných zemíchAutor: ILO
Tvamě modrá část grafu ukazuje procentní změnu nezaměstnanosti, světle modrá změnu podílu investic na HDP. Čísla zaznamenávají změnu mezi roky 2007 a 2010.

Lidé, kteří práci hledají dlouho, jsou podle zprávy demoralizovaní. Ve vyspělých zemích navíc platí, že mezi lidmi, kteří jsou bez práce déle než rok, je jich 40 procent ve věku, který je pro práci nejlepší. To znamená, že je jim od 25 do 49 let.

Autor: ČTK, vrb
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!