Nizozemští experti prý odjeli bez trosek sestřeleného boeingu | E15.cz

Nizozemští experti prý odjeli bez trosek sestřeleného boeingu

trosky sestřeleného letounu MH17
trosky sestřeleného letounu MH17
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Přeprava trosek malajsijského boeingu z letu MH17, který byl v červenci sestřelen nad východní Ukrajinou, nebude moci začít v pondělí, jak se původně plánovalo. Uvedla to dnes agentura AFP s odvoláním na vyjádření povstaleckých předáků v Doněcku.

„Nizozemští experti opustili Doněck a nevrátili se. Odvoz se v pondělí nebude moci uskutečnit,“ uvedla tisková služba povstalců.

Nizozemský bezpečnostní úřad OVV, který tragédii vyšetřuje, uvedl, že žádné datum pro zahájení odvozu trosek nebylo oficiálně stanoveno. Lze prý jen doufat, že se tak „bude moci stát v příštích dnech“. Bezpečnostní situace v terénu - letoun byl sestřelen v oblasti bojů mezi rebely a ukrajinskou armádou - „se vyhodnocuje každý den, ale mění se každou hodinu“, sdělila mluvčí OVV Sara Vernooijová.

Z naší strany je vše připraveno, tvrdí Doněck

Povstalecké „ministerstvo dopravy“ neuznávané Doněcké lidové republiky ujistilo, že je na odvoz trosek připraveno. „Z naší strany je vše připraveno: nákladní vozy, jeřáby, vagóny,“ ujistila mluvčí Ella Žuravská. „Odvoz všech trosek by měl zabrat několik dnů,“ dodala.

Nizozemský ministr zahraničí Bert Koenders při sobotní návštěvě Ukrajiny vyjádřil přesvědčení, že se trosky podaří sesbírat a přepravit do Nizozemska, nicméně kvůli bezpečnostní situaci se zdržel odhadu data, kdy se tak stane.

Boeing 777 letící na lince Amsterodam-Kuala Lumpur se zřítil 17. července na východě Ukrajiny. Neštěstí nepřežil nikdo z 298 lidí na palubě, vesměs nizozemských občanů. Nizozemsko proto vede oficiální vyšetřování tragédie. Podle dosavadních výsledků vyšetřování stroj zasáhla raketa země - vzduch odpálená pravděpodobně z povstaleckého území. Vzbouřenci ale jakýkoli podíl na neštěstí odmítají. ¨

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video