Novou provincii nezakládáme, popřeli syrští Kurdové slova svého mluvčího | E15.cz

Novou provincii nezakládáme, popřeli syrští Kurdové slova svého mluvčího

Boje v Sýrii
Boje v Sýrii
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zástupci samosprávy kurdských oblastí na severu Sýrie popřeli tvrzení, že by obyvatelé města Tall Abjad vyhlásili ve svém okolí novou provincii. O jejím vzniku přitom agenturu Reuters informoval tiskový zástupce kurdské správy Delil Usmán. Tall Abjad, o nějž Kurdové v létě svedli těžké boje s radikály z Islámského státu (IS), i jeho okolí zůstává podle místní rady velitelů pod kontrolou ústřední kurdské samosprávy.

Dnešní Usmánovy informace o nové provincii popřela rada velitelů, která se skládá ze zástupců kurdských, arabských, turkmenských a arménských obyvatel Tall Abjadu. Severosyrské město i jeho okolí podle nich zůstává součástí systému autonomní samosprávy zaštítěné milicemi syrských Kurdů YPG, které území uhájili před výboji IS.

Usmán původně o údajné nové provincii na severu Sýrie hovořil jako o kantonu. Tall Abjad je strategické město, vedla jím hlavní trasa IS pro přesuny lidí a zásob mezi Tureckem a Sýrií. O jeho osvobození se v červnu postaraly oddíly syrských Kurdů, jimž pomohla mezinárodní letecká koalice vedená USA.

V Sýrii žijí asi dva miliony Kurdů a obývají hlavně sever a severovýchod státu. Nejvíc je jich v provincii Hasaká a v okolí měst Kobani a Afrín.

Město Tall Abjad, centrum nové provincie

Syrská vláda přišla v bojích proti opozici a potom také proti islámským radikálům o značné části území na východě a severu státu. Kurdové se pak v bojích proti IS a dalším radikálům stali hlavními spojenci mezinárodní koalice.

Turecko kvůli vojenským úspěchům Islámského státu a dalších radikálů v červenci vstoupilo do bojů v Sýrii. Zároveň však začalo útočit na Stranu kurdských pracujících (PKK), kterou považuje za teroristickou organizaci. Dalo také Spojeným státům k dispozici svou leteckou základnu, aby usnadnilo nálety nad Sýrií. Prezident Recep Tayyip Erdogan začátkem října v Bruselu prohlásil, že za teroristy považuje nejenom PKK, ale také stranu syrských Kurdů, jejíž název zní Strana demokratické unie (PYD). Nelze je podle něj legitimizovat jen proto, že právě bojují proti IS.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video