Nový program německé vlády zvýší dovoz ojetin do Česka, tvrdí Svaz dovozců automobilů | E15.cz

Nový program německé vlády zvýší dovoz ojetin do Česka, tvrdí Svaz dovozců automobilů

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

V příštích měsících se v Česku pravděpodobně zvýší nabídka ojetých vozů z Německa, řekl tajemník Svazu dovozců automobilů Josef Pokorný. Důvodem je nový program německé vlády, který nabízí majitelům dieselových vozů pobídky na odkup starého auta na protiúčet při nákupu nového. Zvýšení dovozu by však podle něj nemělo být fatální. Prodej ojetých vozidel letos do konce září meziročně vzrostl o 6,6 procenta na 135 292 registrovaných aut.

Německo je blízko a případný převis tamní nabídky se může přesunout k nám, řekl Pokorný. Zejména individuální dovoz ojetin ze zahraničí podle SDA neustále roste a zvýšená nabídka v Německu by jej mohla dále podpořit. Konkrétní dopady budou podle tajemníka svazu záležet na cenovém vývoji ojetin i nových aut v Německu a zejména tuzemských opatřeních.

SDA chce proto o situaci jednat i s vládou. V případě, že by nastal enormní růst dovozu méně ekologických vozidel, tak by se nějaká opatření měla udělat i v České republice, uvedl Pokorný. Zmínil přitom stimulační nebo daňové nástroje, například pobídky na nákup nových aut nebo omezení vozidel s vysokou spotřebou.

Extrémní růst dovozu z Německa však svaz neočekává. Vozy z Německa se vyvážejí po celé východní Evropě, ten trh je velký, dodal Pokorný.

Zvýšená nabídka ojetin z Německa může mít podle něj dopad i na prodeje nových aut v Česku. Připravovaná opatření německé vlády totiž podle Pokorného mohou mít dopad na dostupnost nových vozů, zvláště kvůli případnému zvyšování cen nových aut.

V Česku podle SDA není podobný program aktuální. V České republice je zcela jiná situace, náš vozový park je mnohem starší než v Německu. Případná opatření se musí dělat úplně jiným způsobem, dodal tajemník svazu.

Německá vládní koalice se v úterý dohodla na programu, podle kterého by majitelé naftových vozů splňujících starší ekologické normy z německých měst, ve kterých je vzduch zvláště znečištěný, by měli mít možnost si vybrat, zda využijí pobídek formou odkupu starého auta na protiúčet při nákupu nového, nebo si nechají modernizovat motorový a výfukový systém vozu. Výrobci aut preferují výměnu aut.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video