Nový Zéland chce zdanit říhání ovcí a krav, Čína odmítá Muskův Starlink

Čína nechce Starlink od Elona Muska.

Čína nechce Starlink od Elona Muska. Zdroj: E15 koláž

Dobré ráno! Je 284. den roku, svátek má Andrej, před 38 lety dostal Jaroslav Seifert jako jediný Čech Nobelovu cenu za literaturu.

Přečtěte si nejdůležitější zahraniční zprávy dne.

✅ Čína nechce Muskův Starlink

Elon Musk podle Financial Times uvedl, že mu čínská vláda dala jasně najevo, že si nepřeje, aby v jejich zemi nabízel služby Starlink, tedy dostupný internet, který našel své využití například ve válkou zasažené Ukrajině. Nicméně Musk neupřesnil, zda Číně na její žádost vyhověl. Celkově má Musk s Čínou dobré vztahy, jeho automobilka Tesla tam vyrábí auta, která se v asijské zemi také úspěšně prodávají.

✅ Nový Zéland navrhuje daň z říhání krav a ovcí

Novozélandská vláda navrhuje jako první na světě zdanit říhání krav a ovcí kvůli příliš vysokým emisím skleníkových plynů. Zemědělství má na emisích vyprodukovaných na Novém Zélandu poloviční podíl. Podle premiérky Jacindy Ardernové bude nová daň motivovat farmáře k redukci skleníkových plynů. Vybrané peníze by měly být investovány zpět do zemědělského průmyslu, nicméně oborové organizace už stačily vyjádřit svůj nesouhlas – podle nich by byl návrh, který by mohl začít platit již od roku 2025, pro novozélandské farmáře likvidační.

✅ Tisíce lidí opět demonstrovaly ve východním Německu proti energetické politice

Ve východním Německu v pondělí večer opět vyšly do ulic tisíce lidí, aby vyjádřily nesouhlas s energetickou politikou země, zvyšováním životních nákladů a důsledky války na Ukrajině. Ve zhruba 15 městech spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko podle policie demonstrovalo dohromady asi 7000 lidí, uvedla agentura DPA.

✅ Akcie v USA po ztrátách technologických firem klesly

Akcie ve Spojených státech zahájily týden poklesem. Investoři hodnotili snahy USA omezit čínský polovodičový průmysl a dopad dalšího zvyšování úrokových sazeb. Ztrácely hlavně technologické tituly a výrobci čipů. Index Dow Jones klesl o 93,91 bodu, tedy 0,32 procenta, na 29 202,88 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 se snížil o 27,27 bodu čili 0,75 procenta na 3612,39 bodu. Index technologického trhu NASDAQ oslabil o 110,3 bodu, tedy 1,04 procenta, na 10 542,1 bodu.

✅ Biden i Německo Ukrajině slíbili protiraketový systém   

„Protivzdušná obrana je nyní priorita číslo jedna naší bezpečnostní spolupráce,“ uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v příspěvku na sociálních sítích, v němž informoval o rozhovoru s americkým prezidentem. Ten Ukrajině přislíbil dodání systémů protivzdušné obrany. Urychlené dodání prvního z přislíbených systémů protivzdušné obrany IRIS-T SLM po dnešních ruských úderech potvrdila Kyjevu německá ministryně obrany Christine Lambrechtová.

Stane se dnes 

  • Britský nejvyšší soud se má zabývat tím, zda může Skotsko vyhlásit referendum o nezávislosti bez souhlasu britské vlády.
  • O situaci na Ukrajině a o nových ruských raketových úderech na ukrajinská města bude jednat skupina G7 společně s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.
  • Mezinárodní měnový fond zveřejní výhled světové ekonomiky.
  • Americký Národní úřad pro letectví a vesmír bude informovat o dosavadních výsledcích mise DART, v jejímž rámci přede dvěma týdny sonda zasáhla asteroid Didymos a měla změnit jeho dráhu. Šlo o první test systému obrany Země před vesmírnými tělesy.