O Bílý dům se uchází i guvernér Christie. Stane se černým koněm? | E15.cz

O Bílý dům se uchází i guvernér Christie. Stane se černým koněm?

kandidát na prezidenta USA a guvernér státu New Jersey Chris Christie
kandidát na prezidenta USA a guvernér státu New Jersey Chris Christie
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Do republikánského klání o volební nominaci na prezidenta Spojených států dnes oficiálně vstoupil guvernér státu New Jersey Chris Christie. Christie, jehož kandidatura se očekávala, již dlouho není řazen mezi favority republikánských primárek, analytici ho ale díky jeho řečnickým schopnostem a charismatu považují za černého koně, který ještě může překvapit.

„Jsem připraven bojovat za občany Spojených států amerických,“ prohlásil 52letý Christie na střední škole v Livingstonu, kde jako student působil ve studentské radě a za kterou hrál baseball. Politik považovaný za umírněného republikána řekl, že je připraven vést USA a „měnit svět“.

„Mnohokrát mi bylo vyčítáno, že jsem příliš otevřený, příliš přímočarý, že příliš hlasitě říkám, co mám na srdci,“ prohlásil Christie na videu, které zveřejnil na portálu chrischristie.com. Ten byl podle agentury Bloomberg spuštěn v sobotu. Zmíněná přímočarost se očividně stane Christieho předvolebním heslem, neboť webu vedle guvernérova jména dominuje slogan Nazývat věci pravým jménem.

Christie od roku 2010 působí jako guvernér New Jersey, kde se v minulosti stal značně populárním. Na vrchol přízně voličů ho vynesly mimo jiné jeho krizová práce během ničivého úderu hurikánu Sandy v roce 2012 či rozšíření pomoci pro drogové závislé.

Jeho obliba ale značně poklesla kvůli skandálu s mostem George Washingtona, který spojuje newyorský Manhattan s New Jersey. Na něm předloni v září guvernérova spolupracovnice záměrně vyvolala několikahodinovou dopravní zácpu, aby dostala do potíží demokratického konkurenta. Christie po odhalení zákulisí akce uvedl, že ho pravda šokovala a že s činem nemá nic společného.

Christie se stal čtrnáctým významným republikánem, který se uchází o křeslo v Bílém domě. Z řad republikánů se o prezidentský úřad hlásí sice ještě další kandidáti, jejich šance jsou ale považovány za mizivé, ve svých přehledech je totiž nesledují velká média a ani hlavní agentury monitorující veřejné mínění.

Mezi trojici nejsilnějších republikánských kandidátů podle aktuálních průzkumů patří někdejší guvernér amerického státu Florida Jeb Bush, republikánský senátor za Floridu Marco Rubio a guvernér Wisconsinu Scott Walker.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video