Obama kontaktoval Chameneího. Kvůli boji s islamisty | E15.cz

Obama kontaktoval Chameneího. Kvůli boji s islamisty

Americký prezident Barack Obama
Americký prezident Barack Obama
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dva jinak vzdálené světy mezinárodní politické scény se netradičně propojily. Americký prezident Barack Obama poslal minulý měsíc osobní dopis íránskému vůdci Alímu Chameneímu. V textu zdůraznil společný zájem v boji proti Islámskému státu. Bílý dům ovšem odmítl informaci komentovat s tím, že Obamova korespondence je soukromá.

Obě země mají stejný zájem na boji proti bojovníkům Islámského státu operujícím v Sýrii a Iráku, stojí údajně v dopise odeslaném v polovině října. Uvádí se v něm rovněž, že spolupráce USA s Íránem v boji s teroristy je úzce spojena s vyjednáváním o sporném íránském jaderném programu. Podle amerického listu The Wall Street Journal vládní činitelé existenci dopisu nepopřeli.

Neudělal to dnes ani mluvčí Bílého domu Josh Earnest, který jen odmítl informaci o dopisu komentovat. Jde podle něj o soukromou Obamovu záležitost.

Earnest zdůraznil, že politika USA vůči Íránu se nemění. Washington podle něj jedná s Teheránem o postupu vůči islamistům na okraji rozhovorů věnovaných íránskému jadernému programu. S vojenskou spoluprací s Íránem ani se sdílením zpravodajských informací Spojené státy podle svého mluvčího nepočítají.

Šéf Sněmovny reprezentantů John Boehner v reakci na zprávy o dopisu řekl, že íránským vůdcům nevěří a že by neměli být zapojeni do boje proti Islámskému státu. „Doufám, že probíhající jednání jsou seriózní, ale mám své pochyby,“ poznamenal Boehner.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video