Obama má naději, v Senátu se rodí dluhový kompromis | E15.cz

Obama má naději, v Senátu se rodí dluhový kompromis

Barack Obama
Barack Obama
• 
ZDROJ: reuters

Vendula Krumpholcová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Za pokrok v hodině jedenácté označil americký prezident Barack Obama kompromisní návrh skupiny demokratických a republikánských senátorů, která měsíce pracuje na řešení dluhové krize Washingtonu. Federální vládě mají peníze definitivně dojít kolem druhého srpna a republikánský Kongres, který má pravomoc dluhový strop dosahující 14,3 bilionu dolarů zvýšit, to nehodlá udělat bez příslibu razantních rozpočtových škrtů.

Takzvaný „gang šesti“ přišel s plánem, který kombinuje úspory a částečné zvýšení daní. Pomocí škrtů v sociálních dávkách a přepracováním daňového zákona by měl návrh pokladně ve Washingtonu během deseti let ušetřit 3,7 bilionu dolarů. Kompromisní plán se sice zamlouvá jednotlivcům z obou stran, většina republikánů se ale stále nedokáže přenést přes fakt, že by museli zvednout ruku pro vyšší daně, stejně jako se demokratům nelíbí změny v sociálních programech.

Většinoví republikáni ve Sněmovně reprezentantů mezitím odhlasovali vlastní plán boje s dluhem, který by zavedl okamžité hluboké škrty, výdaje budoucích vlád by omezil v závislosti na hospodářské kondici a počítá i s dodatkem k ústavě zaručujícím vyrovnaný rozpočet. Senátem, kde mají těsnou většinu demokraté, ovšem návrh nemá šanci projít.

Agentura Moody’s hrozí, že ani přijetí záchranného plánu nemusí od Washingtonu spolehlivě odvrátit hrozbu snížení investičního ratingu, protože neřeší strukturální podstatu dluhu. Možnost snížení ratingu Spojených států v minulém týdnu připustila rovněž agentura Standard & Poor’s.

Autor: Vendula Krumpholcová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video